Cestování je prostě jedna z nejúžasnějších věcí v životě. Ať už si užíváte zasněžené sjezdovky, kempování v nedotčené přírodě, nebo opalování na pláži, váš iPhone a MacBook zřejmě nebudou daleko. Jak jinak byste mohli svými fotkami vzbuzovat závist u všech známých, co zůstali doma? Nebo jste možná do cíle nepřijeli na dovolenou. Služební a pracovní cesty vyžadují stejná opatření na ochranu údajů jako cestování za zážitky a oddychem, protože s sebou nesou stejná rizika, ne-li vyšší, pokud vezmeme v úvahu citlivé obchodní informace, které můžete mít ve svém notebooku.
Kromě důležitých bezpečnostních opatření, která musíte učinit ještě před odjezdem, jako je použití FileVaultu a hesla firmwaru a zabezpečení fyzické ochrany počítače, byste také měli dodržovat několik bezpečnostních pravidel, když se budete ve své destinaci připojovat k internetu.
1. Připojujte se pouze ke známým a důvěryhodným Wi-Fi sítím
Přestože je velmi lákavé být při cestování neustále v kontaktu s přáteli a kolegy prostřednictvím místních Wi-Fi sítí, při jejich používání musíte být velmi opatrní. Použitím bezplatné nezabezpečené veřejné Wi-Fi sítě v jakékoli zemi si koledujete o problémy. Při použití dobře zabezpečené Wi-Fi sítě je sice nebezpečí o něco menší, stále ale existuje několik strategií, které mohou hackeři použít k získání vašich osobních dat. Napodobení bezdrátového přístupového bodu z jiného zařízení je velmi snadné. Kdokoli může vytvořit síť, dát jí legitimně znějící název a doufat, že naláká nic netušící cestovatele, aby se připojili, zatímco zachycuje osobní informace přenášené sítí. To je obzvláště běžné u veřejných sítích v kavárnách, hotelových lobby a na letištích. Když se potřebujete připojit k místní síti, zjistěte si správný název a případné heslo od zaměstnanců daného podniku nebo instituce a teprve pak se k ní připojte. Ale ani toto opatření někdy nemusí stačit – je možné, že síť kavárny byla odcizena a nahrazena falešnou sítí. Při připojování k veřejné síti Wi-Fi proto mějte toto nebezpečí vždy na paměti.
Pro připojení k internetu můžete použít také hotspot vašeho iPhonu. V dnešní době nabízí operátoři výhodné tarify i pro datové balíčky v zahraničí. Můžete si také pořídit USB modem pro bezpečné připojení k internetu kdekoli, kde je signál mobilního telefonu. V Evropě máme štěstí, že mnoho operátorů snižuje (nebo i ruší) datové limity, nebo alespoň nabízí stávající tarify jako standard i při cestování.
2. Vytvořte zabezpečené síťové připojení pomocí VPN
Použití VPN (virtuální privátní sítě) je velmi snadný způsob, jak zvýšit bezpečnost při cestování. Je to také nejbezpečnější způsob použití veřejné bezdrátové sítě. VPN bezpečně přesměruje veškerý provoz vašeho počítače prostřednictvím šifrovaného připojení přes zabezpečený server. VPN sice nezajistí, že budete online úplně anonymní, ale dělá to v působivém rozsahu. Bez VPN je vaše připojení otevřené a kdokoli, včetně poskytovatele připojení, routeru kavárny, serveru někde mezi nebo osoby se správnými nástroji, se může na vaše data podívat. VPN řeší většinu těchto problémů tím, že data šifruje, takže se zdá, že spojení provádí samotný VPN server, a ne vy.
Existuje mnoho služeb, které nabízí VPN, ale vybírat si musíte pečlivě. Může chvíli trvat, než najdete důvěryhodnou a bezpečnou VPN. Musíte zkontrolovat zásady ochrany osobních údajů a způsob, jakým zaznamenávají nebo sdílí svá data. I když existuje několik bezplatných VPN služeb, určitě stojí za to investovat do ochrany svých dat malou měsíčnou částku. Platí to zejména tehdy, když se potřebujete připojovat k veřejným sítím často nebo cestujete do zemí jako Čína, kde je VPN nutností. Mezi ověřené služby, na které se můžete podívat, patří ExpressVPN, NordVPN, IPVanish nebo Private Internet Access.
3. Dodržujte zásady bezpečného prohlížení webu
Webové stránky, které navštěvujete, mohou o vás shromažďovat cenné údaje. Mohou také sloužit jako brány, přes které mohou hackeři ukrást vaše data infikováním známých nebo zdánlivě důvěryhodných webových stránek malwarem. Tato hrozba je větší během zahraničních cest, když se připojujete k veřejným sítím ve své destinaci. Chcete-li se chránit při prohlížení webových stránek v zahraničí, dodržujte tato pravidla:
- K odesílání nebo přijímání citlivých informací používejte pouze stránky s protokolem HTTPS. Webové stránky, ke kterým se připojujete pomocí protokolu HTTP, nejsou šifrované. Vaše informace by tak mohly být viditelné pro útočníky ve veřejných sítích, které používáte během cestování. Před odesláním nebo přijetím jakýchkoli informací, které by mohly být zneužity, se proto ujistěte, že internetová adresa ve webovém prohlížeči začíná protokolem HTTPS. Pokud váš prohlížeč zobrazí chybu týkající se digitálního certifikátu použitého k šifrování dat, například že nemůže ověřit totožnost webu HTTPS, musíte předpokládat, že tento web je falešný, někdo se do něj naboural anebo sleduje veškerý provoz na něm. V takovém případě stránku okamžitě zavřete a zkuste se připojit později z jiného místa a sítě.
- Neklikejte na podezřelé odkazy nebo výzvy. To je poměrně jednoduchá rada, ale byli byste překvapeni, kolik lidí se jí neřídí. Jakýkoli neznámý odkaz, který obdržíte přes e-mail, chat nebo jej najdete na webu, může pro vaše zařízení představovat hrozbu. Existuje mnoho phishingových a podvodných webů, které se vydávají za populární e-mailové klienty nebo služby a snaží se získat přístup k vašemu účtu. Kliknutím na neznámé odkazy můžete nainstalovat viry nebo malware. Obecným pravidlem je, že pokud je samotný vzhled e-mailu, zprávy nebo webové stránky podezřelý, neotvírejte je. Totéž platí i pro přílohy e-mailů.
4. Nezapojujte nedůvěryhodné příslušenství
Nedůvěryhodné doplňky, které pochází z pochybných zdrojů, mohou být infikovány malwarem, který má za cíl ukrást vaše data. Nepřipojujte k svému počítači žádné nedůvěryhodné příslušenství (flashky, nabíjecí kabely, CD, SD karty atd.). Může se jednat například o drobné příslušenství poskytované jako reklamní dárek v hotelech, podnicích nebo obchodech, něco, co najdete na ulici nebo dostanete od neznámých lidí. Nejlepší radou zde je myslet dopředu a vzít si veškeré potřebné příslušenství z domu. Pokud jste nuceni zakoupit příslušenství v zahraničí, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného výrobce a prodejce.
5. Při používání veřejných počítačů buďte opatrní
Někdy není vyhnutí a jste nuceni použít na cestách veřejný počítač. Možná bude baterie vašeho počítače a telefonu vybitá a vy právě s sebou nebudete mít nabíječky. Používání veřejných počítačů v internetové kavárně nebo veřejné instituci by mělo být poslední možností, jak se k internetu připojit, protože představuje množství bezpečnostních rizik. Nikdy nevíte, kdo použil počítač před vámi, jaké viry, malwary nebo keyloggery byly na zařízení nainstalovány, a také nemáte ponětí, zda je síť Wi-Fi nebo LAN, ke které je počítač připojen, skutečně bezpečná. Při používání veřejného počítače byste se proto obecně neměli přihlašovat k žádným osobním účtům a určitě byste se měli vyhýbat přihlašování k bankovním účtům a zadávání čísel kreditních karet nebo dalších citlivých údajů.