Nejhorší noční můra zlodějů: Představujeme apku Find My

  Aplikaci Find My přivedl Apple na svět v macOS Catalina. Sloučí se v ní aplikace Find My iPhone a Find My Friends. Kromě toho, že vám pomůže najít nejdůležitější jednotlivce nebo objekty ve vašem životě, tato aplikace nabízí také dvě fantastické možnosti zabezpečení.

  V průběhu let jsme o fungování aplikace Find My iPhone psali několikrát, navíc jsme také popsali události, když dokonce zachránila život. Já osobně tuto aplikaci používám a myslím, že nejsem v kanceláři jediná. Mám pocit jistoty, že se mohu podělit o svou polohu s mými drahými a mohu také zjistit, kde jsou oni, pomocí aplikace Find My Friends.

  Nová aplikace Find My, která spojuje všechny možnosti zmíněných dvou aplikací, bude k dispozici od podzimu na zařízeních, na kterých běží iOS 13 a macOS Catalina. Umožní vám zjistit umístění vašeho ztraceného Macu, i pokud je v režimu spánku. Kromě toho, pokud máte některé z nových zařízení s čipem T2, můžete dokonce použít funkci Aktivační zámek.

  Je samozřejmé, že tato inovace je důležitá nejen svým přínosem pro uživatele, ale Apple pro tuto funkci vytvořil skvělé technické zázemí. (I když včera jsem měla “wow” pocit při celé Keynote, čelist mi spadla při oznámení této funkce, i když nejsem bezpečnostní fanatik.)

  Proč je tak výhodná možnost najít Mac v režimu spánku? Hlavní službou apky Find my iPhone je, že může určit přesné umístění všech zařízení připojených k vašemu účtu– těch, které jsou zapnuta/připojena k síti. Přesné umístění zařízení zjistíte i z jiného zařízení Apple (například z Macu, iPadu nebo iPod touch) nebo pokud se přihlásíte do svého účtu iCloud z webové aplikace. Kladu důraz na část zapnuta/ připojena k síti. Takže v případě, že když zloděj telefon vypne nebo přepne do režimu letadla, zmizí z povrchu zemského a vše, co zjistím, je jeho poslední známé umístění.

  Applu se konečně podařilo tento nedostatek napravit, když představil zcela novou možnost. Nová aplikace Find My může nalézt vaše zařízení pomocí síly komunity, i pokud není připojeno k žádné síti. Podle Applu:

  Vyhledejte ztracené zařízení i v případě, že není připojeno k síti Wi-Fi, a to pomocí crowd-sourcingu. Když označíte zařízení jako ztracené a v blízkosti se nachází jiné uživatelské zařízení Applu, může detekovat signál Bluetooth vašeho zařízení a oznámit vám jeho polohu. Je to naprosto anonymní a šifrované end-to-end, takže je chráněno soukromí každého účastníka.

  Vyzařovaný signál Bluetooth spotřebuje tak málo baterie zařízení, že funguje i v případě Maců v režimu spánku.

  To vše může být dále rozšířeno o novou funkci Aktivačního zámku u zařízení, která jsou vybavena čipy T2.

  T2 je vlastně meta-mozek. Procesor je zodpovědný za mnoho drobných, ale důležitých systémových procesů, a pak předá náročnou část práce Intel Xeon v případě iMac Pro, nebo 8. gen Lake Coffee Lake v případě MacBooku Pro 2018. Čip ovládá mimo jiné reproduktor, vestavěný mikrofon, přední kameru, ventilátory a funkce připojené k řídicímu systému (SMC), ale také ovládá SSD.

  Nový čip, který byl představen v loňském roce, je k dispozici v iMac Pro, 2018 Mac mini, MacBook Air a MacBook Pro, které byly také vydány v roce 2018.

  Díky použití funkce Aktivačního zámku mohou uživatelé uzamknout nové počítače Mac pro neautorizované uživatele, protože tato funkce také znemožňuje formátování pevného disku Mac.

  Takže ano, pro mě to byla úplně neuvěřitelná funkce, takže myslím, že to určitě stojí za aktualizaci.