Jak a čím byste měli MacBook nabíjet?

Návod pro současné i budoucí majitele MacBooků, jak udržet baterii ve svém počítači co nejdéle zdravou.

Výdrž baterie aktuálně dostupných MacBooků je úžasná: mluvíme o 18-22 hodinách přehrávání videa, což umožňuje celodenní používání při velké zátěži, a při lehčím používání je dokonce nemusíte nabíjet každý den. To však může být pro uživatele zdrojem nepříjemností, protože při takových možnostech se najde mnoho těch, kteří si nedávají pozor na to, jak a čím svá zařízení nabíjejí. Vyplatí se však být uvědomělý, abychom zajistili, že naše milovaná zařízení zůstanou zdravá co nejdéle.

Nabíječka MagSafe pro MacBook

Zařízení MacBook používají lithiové baterie, včetně lithium-iontových a lithium-polymerových baterií. Tyto dvě technologie nejsou stejné, ale společné mají to, že mají poměrně vysokou hustotu energie a fyzicky se snadno tvarují, takže se vejdou do malých prostor (lithium-polymerové baterie jsou v tomto ohledu lepší), což samozřejmě není nevýhoda u neuvěřitelně tenkého MacBooku Air. Tyto baterie jsou však citlivé na teplotu, takže není ideální, aby byly neustále na nabíječce, ani není ideální, aby zůstávaly dlouho vybité. Tato poslední zjištění naznačují, že správná správa baterií vyžaduje i určitou informovanost uživatelů, protože pokud budete zařízení nabíjet nesprávně, selže dříve, než by tomu bylo jinak. Apple garantuje, že až po dobu 1 000 nabíjecích cyklů (což v kuchyňském žargonu znamená úplné vybití a nabití) dokáže baterie uchovat alespoň 80 % své tovární kapacity, což například u MacBooku Air M2 znamená výdrž 14,4 hodiny místo 18 hodin. To je hodnota, na kterou by byly mnohé notebooky s operačním systémem Windows velmi pyšné, ale i tak se vyplatí o baterii pečovat od začátku, abyste si zajistili, že vaše zařízení bude použitelné ještě dlouhá léta.

Zde je několik věcí, které se snažte mít na paměti:

  • Nikdy nezapínejte počítač, pokud je přehřátý nebo zamrzlý! Pokud přijdete domů nebo do kanceláře v zimě z velkých mrazů, nechte přístroj několik minut zahřát, než jej začnete používat. A v létě dbejte na to, abyste jej nepokládali na horký povrch. Komfortní zóna pro MacBooky je mezi 10 a 35 stupni Celsia a doporučujeme na to při jejich používání pamatovat.
  • Neskladujte počítač s úplně vybitou baterií. Pokud se chystáte na dovolenou, nabijte jej přibližně na 80 % a pak jej uložte do zásuvky.
  • Nepoužívejte počítač pouze a výhradně z nabíječky! Někdy, i v kanceláři, odpojte nabíječku, nechte ji co nejvíce vybít, ale ne úplně, a pak ji opět vložte do nabíječky.
  • Pokud přístroj používáte hodně na baterii, nabíjejte jej vědomě! To znamená nenechávat ji zcela vybitou a nabíjet ji zpět na 90 %, nikoli na 100 %.

A hlavně nabíjejte zařízení správnou nabíječkou. S továrními nabíjecími hlavami rozhodně neuděláte chybu a i zde je stále větší manévrovací prostor - například stroje MacBook Air M2 nyní podporují rychlé nabíjení, takže 30wattovou hlavu dodávanou se základním modelem můžete vyměnit za 35wattový model se dvěma porty nebo 67wattovou verzi, která dokáže nabít na 50 % za 30 minut.

Nabíjení doma je tedy snadné s nabíjecími hlavami dodávanými s MacBookem z výroby a nejdůležitější je pamatovat na jejich používání bez ohledu na to, že přes USB-C můžete snadno nabíjet i z jiných adaptérů. Větším problémem je použití v práci a na cestách, kde můžete potřebovat nabíjet více zařízení z jednoho adaptéru. Zde je nejdůležitějším hlediskem kvalita, vyhněte se no-name řešením, ale bezpečně lze používat všechna standardní řešení od známých výrobců příslušenství.

Nejlepší je zvolit výkon podle potřeb zařízení, například pro MacBook Air M1 je zbytečné kupovat 140wattovou nabíječku, protože to nezvládne. MacBook Air M2 a 14palcové a 16palcové modely MacBook Pro mají maximální výkon rychlonabíjení 140 wattů. U MacBooku Air M1 nepřekračujte 35 wattů, protože nepodporuje rychlonabíjení, a 13palcový MacBook Pro rychlonabíjení také nepodporuje, takže ideální je 65 wattů, což je stejně jako u tovární nabíječky. Použití nabíječky schopné dodávat vyšší výkon zařízení nijak nepoškodí, protože MacBooky odebírají jen takový výkon, jaký zvládnou, takže použití 140wattového adaptéru pro M1 Air ničí peněženku nezatíží. Ti, kdo se chystají změnit stroj, však mohou myslet dopředu a koupit si serióznější nabíječku.

Jakou nabíječku si mám koupit pro svůj MacBook?

Pokud jde o nevýrobní adaptéry, existuje několik pojmů, které ne každý zná. GaN je zkratka, která znamená nitrid galia, materiál, který dokáže přenášet více energie s menším odporem, což v konečném důsledku znamená, že nabíječky GaN jsou extrémně účinné, takže samotné adaptéry nabíječek jsou malé. Termín PD neboli Power Delivery vznikl v souvislosti s nabíječkami USB-C. Všechny nabíječky PD jsou USB-C, ale ne všechny nabíječky USB-C jsou PD. Standard je založen na obousměrné komunikaci, kdy nabíjené zařízení a nabíječka neustále komunikují o tom, jaký je ideální výkon, který je třeba použít. Kvalitní PD nabíječka může být pro MacBook vynikající volbou.