Pokud máš Apple Watch s watchOS 8 nebo novějším, mezi předinstalovanými aplikacemi najdeš i aplikaci Spánek. Je to šikovný nástroj, díky kterému si můžeš snadno nastavit spánkový rozvrh podle svých potřeb a zároveň přepnout hodinky do režimu sledování spánku. Například pokud chceš chodit spát ve 23:00 a vstávat v 7:00, stačí to zadat přímo do hodinek. Kromě toho můžeš zapnout režim soustředění Spánek, který ti pomůže se večer zklidnit – asi půl hodiny před plánovaným spaním ztlumí oznámení a ztmaví displej Apple Watch i iPhonu, aby tě nic nerušilo. I během režimu můžeš telefon nebo hodinky kdykoliv odemknout stisknutím tlačítka. Jakmile si lehneš s hodinkami na ruce, začnou automaticky sledovat tvůj spánek. Nejlepší výsledky získáš, když jsou hodinky před spaním nabité alespoň na 30 %. Pokud tomu tak není a režim Spánek je aktivní, hodinky tě samy upozorní, že potřebují nabít.
Od modelu Apple Watch Series 6 používají Apple Watch pokročilé senzory a chytré algoritmy, které sledují tvoje spánkové vzorce a dávají ti přehled o kvalitě odpočinku. Kombinují data z optického snímače tepu a akcelerometru, který sleduje pohyby zápěstí. Podle nich dokážou rozpoznat různé fáze spánku. Senzor na zadní straně měří tep a hladinu kyslíku v krvi pomocí LED světel a fotodiod. Algoritmus pak z těchto údajů vypočítá nejen srdeční frekvenci a saturaci, ale i hloubku spánku. Apple při vývoji systému provedl víc než 5 000 hodin spánkových studií v laboratoři i v běžném prostředí. Nejlepší výsledky ale získáš s modely Apple Watch Series 9 a novějšími, které mají citlivější senzory. Verze Apple Watch Series 9, Apple Watch Series 10 a Apple Watch Ultra 2 navíc umí odhalit i možné poruchy dýchání během spánku, včetně příznaků spánkové apnoe. Měj ale na paměti, že Apple Watch nejsou zdravotnický přístroj, takže nedokážou stanovit diagnózu – pokud tě na něco upozorní, měl bys to řešit s lékařem.
Apple Watch dokážou rozpoznat tvoje spánkové návyky a už po sedmi nocích nepřetržitého nošení z nich vytvoří přehledné trendy. Pokud ale mají odhalit možné známky spánkové apnoe, potřebují k tomu alespoň měsíc pravidelného sledování. K vyhodnocení poruch dýchání používají hlavně vestavěný akcelerometr, který během spánku sleduje jemné pohyby zápěstí a hledá v nich opakující se vzorce typické pro problémy s dýcháním.
Vedle toho využívají i vestavěný mikrofon, který se snaží zachytit chroptivé zvuky, které by mohly signalizovat noční dušnost. Pokud něco takového zaznamenají, pošlou ti upozornění do aplikace Zdraví na iPhonu.
Výsledky týkající se tvého spánku
Apple Watch s watchOS 9 a novějším watchOS dokážou rozlišit čtyři spánkové fáze, které proběhly během předchozí noci – bdělost, REM spánek, lehký spánek a hluboký spánek. Výsledky za poslední noc si můžeš prohlédnout v ranním souhrnu na hodinkách i v aplikaci Zdraví na iPhonu. Hodinky navíc zobrazují průměrnou délku spánku za posledních 14 dní a v aplikaci můžeš sledovat i dlouhodobější trendy až za půl roku. Aplikace Zdraví v iOS 16 a novějším tyto údaje nejen ukládá, ale taky analyzuje a upozorní tě na možné problémy – třeba pokud se opakovaně zkracuje hluboký spánek, objeví se odchylky od průměru větší než 10 %, nebo máš několik nocí po sobě tep nad 100 BPM. Apple Watch tato data porovnávají i s dalšími hodnotami, které měří přes den – například s počtem kroků, srdečním tepem nebo hladinou kyslíku v krvi. Pokud zjistí známky možného problému, jako je srdeční arytmie nebo porucha dýchání, pošlou ti upozornění. Všechno to ale slouží jen jako preventivní nástroj – když se něco nezdá, je nejlepší obrátit se na lékaře.
Podrobnější informace o spánku si můžeš prohlédnout v aplikaci Zdraví na iPhonu. Najdeš tam průměrnou délku spánku za posledních sedm dní, frekvenci dýchání (v počtu dechů za minutu) a tepovou frekvenci jako hlavní sledované hodnoty. Čtyři spánkové fáze, o kterých už byla řeč, jsou v aplikaci znázorněné barevně a u každé je uvedená i délka v minutách. Když se posuneš níž, uvidíš i procentuální rozložení fází a v sekci Porovnání pak průměrný tep, dechovou frekvenci a – pokud máš Apple Watch – i teplotu zápěstí, která odráží teplotu pokožky během spánku. Na první pohled to možná působí složitě, ale Zdraví obsahuje články v češtině, které ti pomůžou s pochopením jednotlivých údajů. Najdeš tu i vysvětlení, proč je spánek důležitý, tipy pro kvalitní odpočinek i návod, co dělat při upozornění na spánkovou apnoe. Stačí v sekci Spánek sjet níž a všechno si můžeš přečíst.
Probuzení
Pokud už Apple Watch sledují tvůj spánek, umí tě samozřejmě i šetrně probudit. Ráno se ozve melodie podle tvého nastavení z vestavěného reproduktoru a zároveň tě hodinky jemně vzbudí pomocí vibrací haptického motoru, který ti lehce poklepává na zápěstí. Jestli spíš vedle někoho, koho by mohl zvuk rušit, můžeš si před spaním zvuk vypnout – a v tom případě tě vzbudí jen tiché vibrace. Budík můžeš vypnout nebo odložit, stejně jako na iPhonu – a dostaneš pár minut navíc, než zazvoní znovu. Sledování spánku v Apple Watch sice nenahrazuje lékařské vyšetření, ale při pravidelném používání se z něj stává skvělý nástroj pro lepší přehled o tvém spánku a pro posílení zdravých návyků.