Aby video mělo šmrnc
Filmařský režim nebo také Cinematic mode způsobil v roce 2021 menší revoluci v pořizování videí přes telefon. Apple opět potvrdil svou pozici technologického inovátora, který udává trendy ve vývoji smartphonů. Mód mohou využívat všichni majitelé iPhonu 13 a novějších řad.
Záběry z filmařského režimu mají punc profesionality. Záleží však také na schopnostech a citu kameramana. Poradíme ti, co všechno Cinamatic mode dokáže, a jak s ním správně zacházet.
Přeostřuje inteligentně
Základem filmařského režimu je co nejpřesnější zaostření snímaného objektu a rozostření vedlejších prvků v záběru. Vychází z klasického bokeh efektu, který majitelé iPhonů dobře znají z focení. Bokeh efekt zvýrazní focený objekt v popředí a rozostří pozadí za ním.
Optika smartphonů však nedovede pořídit tento typ fotky přirozenou cestou. Pomáhá jí přitom umělá inteligence, která objekt v popředí z fotografie vyřízne a vše za ním rozmaže. Apple princip bokeh efektu využil a přenesl ho i do natáčení videí.
Ve filmařském režimu pořídíš videa s nízkou hloubkou ostrosti, aby zaostřený objekt vynikl. Pokud se na scéně objeví nová postava, telefon na ni automaticky přeostří.
Ne vždy je tato vlastnost žádaná. Někdy prostě chceš mít stále zaostřený hlavní objekt a nový ponechat rozostřený. I to lze snadno vyřešit. Zaostření totiž můžeš dodatečně kdykoliv změnit a také si pohrát s úrovní rozmazání v následném editování.
Podívej se, jak Apple tuto novinku představil a lépe pochopíš, jaké možnosti ostření Cinematic mode poskytuje. Video se natáčelo v Česku a poznáš na něm třeba zámek v Průhonicích.
Jak s filmařským režimem pracovat
Otevři aplikaci Fotoaparát a přejeď prsty do stran, než se dostaneš do Cinematic mode. Ve výchozím nastavení máš připravené video ve formátu 16:9, full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a Dolby Vision HDR.
V levém horního rohu nalezneš clonové číslo, které můžeš před natáčením upravit a tím změníš intenzitu rozmazaného pozadí. Záznam spustíš klasicky stiskem červeného tlačítka. Kromě záznamu obrazu spatříš také hloubkovou mapu pro každý snímek, tu využiješ pokud se nespokojíš s výslednou ostrostí. Mezi jednotlivými snímky se snadno přepneš a hloubku ostrosti upravíš.
Ve většině případů to nejspíš nebude potřeba, Cinametic mode přeostřuje automaticky. Stačí, aby se do záběru dostal nový objekt – člověk, zvíře, předmět – a iPhone sám vyhodnotí potřebu nové hloubky ostrosti. Vše se děje plynule bez rychlých přechodů, které by pro oku vadily.
Záběry, co vyrazí dech
Ukážeme ti, co všechno Cinematic mode dovede. V září 2022 zveřejnil Joye Helms dvouminutové video se záběry Chicaga, které pořídil ve filmařském režimu na iPhone 14 Pro. Podívej se na výsledek. Nezáleží totiž jen na technickém vybavení a technologických možnostech, ale také na invenci tvůrce. Ber to jako inspiraci pro vlastní tvorbu.
Jak využít filmařský režim na starších iPhonech
Nejsi majitel iPhonu 13 nebo iPhonu 14 a dalších jejich řad? Pak bohužel originální Cinematic mode ve svém telefonu nenajdeš. Můžeš si však z App Store zdarma stáhnout aplikaci Focos Live do kteréhokoliv staršího iPhonu.
Nenahradí filmařský režim na 100 %, ale i přes to pracuje s hloubkou ostrosti velmi dobře. Práci v jejím intuitivním rozhraní si rychle osvojíš a navíc je v češtině.
Objektivy iPhonu umí malé zázraky, kromě natáčení skvělých videí také výborně fotí. Přečti náš článek o foťáku u nového iPhonu 14 Pro a zjisti, co všechno s ním dokážeš pořídit.