Vše, co potřebujete vědět o nastavení a používání Siri na Macu

Hey Siri, co všechno dokážeš na Macu? Hodně! Siri pro vás může na vašem Macu udělat spoustu věcí. Díky tomu, že jde do systému ještě hlouběji než na iPhonu anebo iPadu, kromě obvyklých úkolů digitální asistentky zvládne také vyhledávat soubory, zjistit a měnit nastavení systému a mnoho dalších užitečných úkonů.

Používáte Siri na svém iPhonu nebo iPadu? Potom vám nemusíme vysvětlovat, jak vám používání inteligentní osobní asistentky může pomoci zvládnout více úkolů najednou a pracovat efektivněji. Hodí se například, když jste právě na cestě a potřebujete si udělat rychlou poznámku, nastavit připomínku, poslat zprávu nebo zjistit, kde si koupit svou ranní dávku kofeinu. V macOS je Siri hluboce integrovanou součástí systému a nabízí ještě více možností než v mobilních zařízeních. Kromě vyhledávání informací a pomoci s manažerováním vašeho času a práce může pro vás také dělat různé další věci – umí najít soubory, podá vám informace o vašem počítači, prohledá vaše fotografie a také můžete pomocí ní ovládat několik nastavení svého Macu, jako jsou jas obrazovky, hlasitost, nastavení wifi a další. S příchodem macOS Mojave a aplikace Domácnost pro macOS dokáže Siri také ovládat vaše domácí příslušenství kompatibilní s HomeKit. Takže podle toho, jak je váš chytrý domov nastaven, můžete požádat Siri, aby například ztlumila světla v obýváku nebo snížila teplotu v ložnici.

Ano, Siri zatím češtinu neovládá a může to ještě chvíli trvat, než se ji naučí, nicméně to není důvod k tomu, abyste si nechali ujít všechny výhody, které nabízí. Vaše angličtina nemusí být na úrovni zkoušky Cambridge Proficiency nebo Toefl, aby Siri pochopila, co po ní chcete. Se svou digitální asistentkou nebudete vést filozofické rozmluvy, takže nepotřebujete ovládat složité větné konstrukce ani rozsáhlou slovní zásobu. Jednoduché věty poslouží nejlépe a určitě pro vás nebude problém naučit se pár, které budete používat nejčastěji. Na konci tohoto článku vám ukážeme několik užitečných příkladů, ale nejprve se podívejme, jak Siri nastavit a aktivovat.

Jak zapnout Siri

Jestliže jste Siri zapnuli při počátečním nastavení Macu, může už být tato služba zapnutá.

  • Na Macu vyberte nabídku Apple > Předvolby systému. 
  • Klikněte na volbu Siri.
  • Vyberte Zapnout Požadavky na Siri (není‑li tato volba už vybrána) a pak klikněte na Zapnout.

Když se zobrazí dotaz, zda chcete pomoci s vylepšováním Siri a diktováním, můžete se rozhodnout, zda chcete sdílet zvukové nahrávky nebo ne, a kliknout na odpovídající možnost. Jestliže se později rozhodnete nastavení ohledně sdílení nebo nesdílení zvukových záznamů změnit, přidejte nebo odstraňte zaškrtnutí políčka Vylepšování Siri a diktování v předvolbách Soukromí v oddílu Analýza a vylepšování. Pokud máte obavy o své soukromí, zvukové záznamy můžete ze serverů Apple kdykoli odstranit.

Jak používat funkci „Hey Siri“

Pokud váš Mac nebo spárovaná AirPods tuto funkci podporují, zaškrtněte políčko Čekat na vyslovení „Hey Siri“ – potom můžete Siri kdykoli vyvolat vyslovením fráze „Hey Siri“. Je‑li tato funkce zapnutá, můžete zaškrtnutím políčka „Povolit Siri při uzamčení“ nastavit, že Siri bude možné vyvolat i při uzamčeném nebo uspaném Macu. Příkaz „Hey Siri“ podporují tyto Macy:

  • MacBook Pro z roku 2018 nebo novější,
  • MacBook Air z roku 2018 nebo novější,
  • iMac Pro.

Nastavení klávesové zkratky

Pokud rádi používáte zkratky, můžete si vytvořit vlastní zkratku pro aktivaci Siri. Klikněte na místní nabídku Klávesová zkratka, vyberte volbu Vlastní a stiskněte požadované klávesy. Můžete například stisknout Alt+Z. Ve výchozím nastavení je standardní klávesovou zkratkou pro zadání požadavku Siri podržení kombinace kláves Cmd+mezerník.

Jazyk, hlas Siri a hlasová odezva

Vyberte si, jak by s vámi Siri měla komunikovat. Klikněte na rozbalovací nabídku Jazyk a poté vyberte jazyk a dialekt, v němž chcete požadavky Siri zadávat; Siri bude odpovídat ve stejném jazyce a dialektu. Poté klikněte na rozbalovací nabídku Hlas Siri a vyberte pohlaví, kterým Siri mluví. Pokud nechcete, aby Siri odpovídala nahlas, protože jste v prostředí, kde by to působilo rušivě, můžete vypnout hlasovou odezvu od Siri. Odezva od Siri se bude zobrazovat v okně Siri, ale nebude předčítána nahlas. Místo vyslovování svých požadavků na Siri můžete dotazy také psát. Pokud chcete tuto funkci aktivovat, přejděte do části Systémové předvolby > Zpřístupnění > Siri a zaškrtněte políčko Aktivovat zadávání textu pro Siri. Když jste pak například v knihovně nebo na schůzce, můžete Siri o něco požádat, aniž by to rušilo lidi kolem vás.

Jak aktivovat Siri na Macu

Existuje několik způsobů, jak spustit Siri na Macu, v závislosti na vašem počítači a nastavení, které jste si vybrali. Použijte jednu z těchto možností:

  • Klikněte na ikonu Siri na řádku nabídek, v Docku nebo na Touch Baru.
  • Stiskněte a podržte Cmd (⌘) a mezerník po dobu asi dvou sekund (pokud klávesy nedržíte, spustíte pouze Spotlight). Toto je výchozí zkratka, kterou můžete změnit, jak je uvedeno výše.
  • Řekněte „Hey Siri“ na Macu nebo spárovaných AirPods, která podporují „Hey Siri“. Chcete-li používat Hey Siri, musí být víko vašeho Macu otevřené.
  • Klikněte na ikonu Siri v seznamu aplikací ve Finderu.

Nejlepší možnosti použití Siri na Macu

Ve své neustále se vyvíjející inteligenci má Siri zabudované velké množství znalostí. Ví hodně o sportu, hudbě, zeměpisu, astronomii a dalších tématech. Pokud Siri nezná odpověď přímo, může pro vás rychle najít více informací na webu. Siri se můžete zeptat na cokoli – a čím více se ptáte, tím více se Apple (anonymně) dozví o tom, co uživatelé od Siri potřebují.

Požádejte Siri, aby našla soubory na vašem Macu

Zachovat si přehled o všech svých souborech může být náročné. Naštěstí je vám k dispozici Siri. Řekněte například: „Show me all files I opened this week,“ aby vám ukázala všechny soubory, které jste tento týden otevřeli. Výsledky pak můžete také upřesnit, například vyslovením „Only the ones titled report“ („Jenom ty s názvem zpráva“), jakmile se načtou výsledky.

Požádejte Siri o nastavení připomínek

Nechte Siri, aby si pamatovala věci, které vy pak nemusíte držet v hlavě. Pokud například čtete e-mail nebo webovou stránku, ke které se chcete vrátit později, můžete požádat Siri, aby vám to připomněla. Pomocí algoritmů strojového učení Siri rozpozná aplikaci, kterou používáte, a může nastavit připomínku na základě toho, co právě děláte. Stačí aktivovat Siri a říct například „Remind me of this tomorrow“ („Připomeň mi to zítra“). Siri poté vytvoří připomínku v aplikaci Připomínky s odkazem na danou webovou stránku nebo e-mail a s odpovídajícím upozorněním. Můžete také požádat Siri, aby vám připomněla jakékoli seznamy v aplikaci Připomínky, narozeniny, výročí a další události v Kalendáři.

Co ještě pro vás může Siri udělat na Macu

Siri může ovládat mnoho nastavení vašeho Macu, jako je jas obrazovky, ovládání hlasitosti, nastavení wifi a další. Zde je několik užitečných požadavků, které si můžete samozřejmě přizpůsobit svým vlastním potřebám: „Turn WiFi off“ (Vypni wifi); „Change the wallpaper“ (Změň pozadí); „Put my Mac to sleep“ (Uspi můj Mac); „Turn on Night Shift“ (Zapni Night Shift); „Show my desktop folder“ (Zobraz můj adresář plochy); „What version of macOS am I using?“ (Jakou verzi macOS používám?); „Search the App Store for note-taking apps“ (Vyhledej v App Storu aplikace pro psaní poznámek); „Turn up the volume“ (Zvyš hlasitost).

Uchovejte výsledky Siri tam, kde je najdete

Důležité informace, které vám Siri poskytne, můžete uchovat přímo v Oznamovacím centru. Můžete se tak snadno dostat ke sportovním zápasům, tweetům, souborům souvisejícím s vaším projektem a mnoha dalším věcem. Jak připnout výsledky do Oznamovacího centra? Stačí kliknout na „+“ v horní části seznamu s výsledky hledání od Siri. Tyto informace se dokonce budou aktualizovat, takže budete mít pořád přehled o časech zápasů, o aktuálních tématech nebo důležitých dokumentech.