Uchovejte své vzpomínky a začnete si vést deník

  Umění deníků zažívá velkou renesanci, knihy vyzvihují výhody zaznamenávání myšlenek a nápadů, obchody přetékají ručně dělanými zápisníky pro psaní deníkových záznamů. Pokud ale chcete začít jednoduše a bez velké investice zachytit nejdůležitější okamžiky svého života jednoduše, stačí si stáhnout aplikaci. Ta vám připomene, že je čas na deník, a dokonce vám nabídne nápovědu, co si do něj napsat! Sestavili jsme seznam nejvíce doporučených deníkových aplikací pro iOS a podrobně jsme se podívali na jednu z nejpopulárnějších.

  Psaní deníku může mít několik funkcí a použití. Ve své původní podobě je to záznam denních událostí ve formě příběhů, myšlenek nebo vizuálních vzpomínek. Takový deník je velmi často psán denně a může se skládat z jednoduchého seznamu činností (pamatujte si na dopisy ze školy v přírodě?), rozsáhlého popisu oběda nebo jednoduchého hodnocení. Kreativní, terapeutické nebo meditační použití považuje psaní deníku za cvičení volných asociací, během kterého se na povrch vědomí vynořují skryté myšlenky, pocity a jiné projevy vědomí. Pro spisovatele je jako nejdůležitější cvičení doporučován pravidelný deník, který pomáhá ostřit jeho tvůrčí nástroj. A konečně ti, kteří jsou vizuálními typy, milují kompilovat fotografie, kresby a náčrtky, své emoce nechají proudit na papír (nebo obrazovku) barevně, uměleckým způsobem.

  Doporučené postupy pro psaní deníků

  Centrum pro deníkovou terapii vytvořilo soubor pokynů pro efektivní psaní deníku. Je to opravdu jednoduché, stačí si zapamatovat slovo WRITE.

  „O čem (What) chcete psát? Přezkoumejte (Review) nebo o tom přemýšlejte. Zastavte se na chvilku, zklidněte svůj dech a zaměřte se. Prozkoumejte (Investigate) své myšlenky a pocity prostřednictvím svého psaní. Udělejte si čas (Time), abyste se ujistili, že budete psát alespoň 5 minut. Zakončete (Exit) vše strategicky, s introspekcí. Přečtěte si, co jste napsali, a věnujte chvilku, abyste o tom přemýšleli. Vyjádřete svoje závěry v jedné nebo dvou větách.“

  A pokud stále váháte, jen si vygooglete „výhody psaní deníku“. První odkaz popisuje 83 výhod psaní deníku pro deprese, úzkost a zvládání stresu. Potřebujete ještě dále přesvědčovat, nebo si rovnou stáhnete aplikaci pro vedení deníku?

  Nejlepší aplikace pro vedení deníku

  iPhone nebo iPad, které jsou téměř neustále po vašem boku, jsou skvělými plátny, na kterých můžete malovat obraz vašeho života. Deníky jsou obvykle flexibilní, kombinují texty, fotografie a další média. Čím více, tím lépe, ale pro jednoduché použití text a fotografie postačují. Jaká další kritéria bychom měli zvážit při výběru deníkové aplikace? Rozhodně bezpečnost, protože naše deníky obvykle obsahují naše nejhlubší myšlenky, nemluvě o tajemstvích a soukromých fotografiích. Design, automatické sledování a uživatelské rozhraní mohou být také důležitými faktory.

  Day One Journal

  Je považován za jednu z nejkomplexnějších, ale snadno použitelných aplikací pro deníky. Day One Journal je vítězem App of the Year a Apple Design Award. Seznam vstupních zdrojů je impozantní: soubor, informační kanál, kresba, fotografie, zvuk, text (na videu pracují). Je to plnohodnotná aplikace, ale také umožňuje vypnout nebo ignorovat funkce, které nepotřebujete. Tímto způsobem se redundantní možnosti nedostanou do cesty jednoduchého použití, které si vytvoříte jako svůj ideální deníkový proces.

  Day One Journal může být čímkoliv chcete: jednoduché denní záznamy, sbírka událostí, data o vašem životě nebo událostech, nebo kreativní psaní.

  Seznam vybraných funkcí:

  • Podpora Markdown
  • Synchronizace napříč iPhonem, iPadem a Macem
  • Geotagging položek s vaší aktuální polohou a aktuálním počasím
  • Označení stavu aktivity
  • Export položek jako prostý text nebo PDF
  • Tagování položek

  Prémiová verze (€ 24,99 ročně) umožňuje bezpečně zálohovat data, vytvářet neomezený počet deníků a další funkce.

  Další deníkové aplikace

  Zatímco Day One Journal vám umožní vybrat si z různých funkcí a vytvořit deník vašich snů, méně složité aplikace nabízejí konkrétnější případy použití. Pokud již víte, co od deníku chcete, možná si vyberete z těchto.

  Journey

  Alternativa k Day One Journal, bezproblémově funguje napříč všemi zařízeními a platformami. Podporuje upload více obrázků, audio nebo video, synchronizuje se s Diskem Google, exportuje do více formátů, nabízí automatickou lokalizaci a počasí, ochranu heslem a dokonce i importy položek One Day Journal. Aplikace je zdarma pro iOS, jednorázová platba ve výši 16,99 USD na Mac.

  Momento

  Momento vám pomáhá zachytit momentky vašeho života (ve formě poznámek, fotografií, videí) v několika málo klepnutích a automaticky na jedno místo agreguje všechny vaše každodenní aktivity, příspěvky a fotografie ze sociálních sítí. Tato aplikace může být nejlepším řešením pro toho, kdo je aktivní na sociálních médiích a chce si udržet přehled o svém životě. Momento je zdarma až pro 3 kanály sociálních médií, s upgrade za 3,99 dolarů získáte prémiové funkce, více fotografií, další sociální kanály.

  Grid Diary

  Nabízí vám strukturu ve formě šablon a také vás vyzývá k vytváření obsahu jednoduchými nápovědami a otázkami. Tato aplikace vám prostě pomůže začít psát deník od nuly. Grid Diary vám pomůže zaměřit se na aspekty života, které chcete sledovat, od denních záznamů, po sledování nálady nebo plánování osobních cílů…

  Možnosti předplatného: měsíčně 1,49 USD (s třídenní zkušební verzi zdarma), 14,99 USD ročně (zkušební verze v délce 2 týdnů zdarma).

  Five Minute Journal

  Aplikace slibuje, že vás učiní „šťastnějšími během 5 minut denně s jednoduchým deníkem postaveným na osvědčených principech pozitivní psychologie“. Doporučuje ji guru Tim Ferris a tato aplikace je super jednoduchá: stačí nastavit připomínku pro začátek a konec dne, napsat pět věcí, které se těšíte, nebo za které jste vděčni… a opakovat každý den. Five Minute Journal vám nabízí tradiční možnosti deníku, jako jsou multimediální záznamy, ale vyniká jako zápisník vděčnosti pro ty, kteří se chtějí soustředit na to pozitivní ve svém životě. Není to špatný slib za 5,49 €, že?

  Psali jste si někdy deník?