Souhrn toho nejlepšího z WWDC 2021

Začátkem června jsme se dočkali dalšího WWDC, který byl nabitý širokým spektrem novinek, které se týkaly pouze software.

Souhrn toho nejlepšího z WWDC 2021

Nejzásadnější novinkou bylo představení nového iOS 15, který nyní nabízí mnoho dalších a především užitečných vylepšení. Ačkoliv jsme se tentokrát nedočkali pro mnoho z vás vytoužené změny designu prostředí, tak si stejně troufneme říci, že je nový iOS 15 opravdu výživný. Pojďme se podívat na souhrn toho nejpodstatnějšího.


iOS 15

SharePlay

S novou aktualizací přichází novinka jménem SharePlay, díky které nyní můžeš kolektivně sdílet s ostatními to, co právě na svém zařízení děláš. Posloucháš hudbu z Apple Music? Koukáš se právě na Apple TV? Voláš si přes FaceTime? Nyní můžeš jednoduše volat skrze FaceTime a k tomu ještě sdílet svoji obrazovku, kde vám společně poběží film nebo hudba. Výborně se nová funkce hodí i pro společné porady nebo týmovou práci.

SharePlay

Focus

Apple si uvědomuje, že s iPhonem žijeme, a především pracujeme po celý den. Také právě proto přichází s vychytávkou, která se dá do českého jazyka volně přeložit jako Soustředění. Funkcionalita ti tak nyní pomůže se mnohem lépe soustředit na to, co je pro tebe opravdu důležité a čemu chceš právě věnovat čas. Funguje to tak, že si v nastavení jednoduše vybereš, na co se chceš soustředit a dle toho se tvoje zařízení automaticky přizpůsobí. Potřebuješ se věnovat práci? Dobře. Budou ti tak chodit notifikace týkající se právě jenom práce a podobně.

Safari

Safari prošlo slušnou evolucí. Zcela poprvé se lišta vyhledávání přesunula dolů, tedy tam, kde se nachází tvůj palec. Nemusíš tak k vyhledávání na internetu používat obě dvě ruce, stačit by ti měla jen jedna. Těšit se můžeš i na nový design panelu karet, který je nyní přehlednější.

Safari


Aplikace Počasí

Počasí prošlo po několika letech zásadními změnami. Jako hlavní a viditelnou změnou je svěží vzhled, který nyní dostal sbírku několika dalších animací, které budou definovat konkrétní počasí mnohem detailněji. Nově se aplikace rozšířila o indikaci kvality vzduchu a také o krásně přehledné teplotní mapy.

Mapy

Mapy s příchodem nové aktualizace získaly opravdu výrazná vylepšení. Jako nejzásadnější se jeví zcela nové a krásné grafické zpracování. Je ale nutno říci, že co se nových funkcí týče, budou pro začátek zpřístupněny jen pro vybraná města, mezi která se řadí například Londýn nebo Los Angeles. I tak si je ale můžeme samozřejmě v rychlosti popsat. Určitě je rádi využijete při cestách do zahraničí. Mapy nově kromě nádherného, více přehledného zpracování nabízí i opravdu detailní infografiku. Dokáží ti jasně definovat, kde se přesně nachází přechod pro chodce, vykreslí ti významnou památku jako krásnou animovanou budovu, nebo ti naprosto přesně ukáží, kterým sjezdem na dálnici sjet z rozšířeného a detailního pohledu.

Aplikace Mapy

iMessage a obrázky

Apple v poslední době láká uživatele iPhonů na svoje neustále aktualizované a něčím rozšířené iMessages. Co je nového nyní? Představ si, že jsi s přáteli na výletě a každý z vás si pořídí nějaké fotografie. Pokud si fotky navzájem pošlete přes iMessage, nově se k dispozici nabízí možnost jednoduchého seskupení fotek do přehledné koláže, díky které si můžeš mezi fotkami swajpovat na jednom statickém místě. Další výbornou funkcí je, že pokud od někoho přijmeš fotky do svého zařízení (například z výletu na kterém jsi byl taky), tak se ti automaticky seřadí a uloží do aplikace Fotky. Díky tomu budeš mít mezi svými fotografiemi také fotky tvých přátel ze stejného výletu. Cool, ne?

Fotky v iMessages

Live Text

S iOS 15 přichází opravdu revoluční funkcionalita, která se dá nazvat jako Živý text. Tato funkce dokáže zcela jasně ,,přečíst“, co se na jednotlivých fotografiích schovává. Dokáže tak například rozpoznat název kavárny v pozadí fotky, kterou sis včera vyfotil. S rozpoznaným textem nebo předmětem iOS dále dokáže pracovat na několika úrovních. Na telefonní číslo, které se skrývá na fotografii dokáže automaticky zavolat, také dokáže rozeznat předměty, zvířata, rostliny a mnoho dalšího. Z vašeho fotoaparátu se nyní stává naprosto revoluční rozpoznávací periskop, který vše posouvá zase o mílový krok dále.

Live Text

Naše aktuální nabídka kategorie iPhone

iPadOS 15

Aktualizovaný software pro iPady nově nabízí řadu novinek. Jako první za zmínku stojí možnost přidávání widgetů, které dobře známe z poslední aktualizace  iPhonů. Jednoduše si nyní můžeš stylizovat prostředí iPadu přesně podle sebe. Že chceš mít na jedné kartě rychlý přístup k funkcím dané aplikace a hned vedle toho ikony programů ve kterých upravuješ fotky? Díky widgetům si nyní můžeš vybrat ze širokého spektra možností, které ti mnohem více usnadní práci s aplikacemi. Na jedné ploše tak můžeš mít několik důležitých ikon, potom náhled do knihovny a k tomu třeba kalendář přes třetinu obrazovky. S příchodem iPadOS 15 je z iPadu to nejintuitivnější zařízení připravené pro práci a volný čas více než kdykoliv dříve. 

Nesmíme zapomenout na nové Qucik Notes. Snadným přetažením Apple Pencilem z pravého spodního rohu směrem ke středu obrazovky se otevře malé okénko, do kterého si můžeš okamžitě uložit to nejdůležitější, co potřebuješ zaznamenat a opět se vrátit k práci. Tato možnost vychází z aplikace Poznámky, takže cokoliv si napíšeš a rychle odhodíš stranou, najdeš později v poznámkách, kam běžně zapisuješ všechno, co tě napadne.

Samozřejmě to, co jsme zmínili u iOS 15, jako jsou třeba nové Mapy, Počasí nebo třeba SharePlay najdeš i na novém iPadOS.

iPadOS

Naše aktuální nabídka kategorie iPad

macOS Monterey

Jako poslední a neméně důležitou aktualizaci ti s radostí a nadšením představujeme nový macOS Monterey. Proč Monterey? Jen tak pro zajímavost Monterey je město v Kalifornii ležící poblíž slunného pobřeží.

Nový macOS disponuje například SharePlay, novým designem aplikace Mapy nebo rozpoznáváním obrázků Live Text. Co je ale zcela od základu jiné je nové Safari.

mac OS Monterey

Safari 

S příchodem nového operačního systému přinese redesignovanou podobu záložek. Ty se nově posunou ještě o kousek výše, pozice vyhledávacího pole se posune lehce doleva a celý horní panel nově dokáže načerpat barvu prohlížené stránky a splyne tak s barvou stránky, kterou si právě prohlížíš v jeden celek. Velmi zajímavou a užitečnou možností je nyní třídění záložek do jednoho celku, který si můžeš schovat na později a otevřít, až budeš potřebovat. Dejme tomu, že si například plánuješ dovolenou, máš k tomu otevřených 8 různých záložek, kde právě řešíš hotel, nejvýznamější památky, nejlepší restaurace a najednou se potřebuješ vrátit zpátky k práci. Jednoduše si celou sadu pojmenuješ jako ,,Dovolená“ a vrátíš se k ní kdykoliv, kdy to bude potřeba. 

Focus

Vlastně ta stejná, akorát trochu více rozšířená, je nová funkcionalita Soustředění, o které jsme psali v rámci iOS 15. Focus nyní na macOS najdeš v ovládacím centru, kde si jednoduše zvolíš, jestli se chceš věnovat následující hodinu programování nebo si prostě nastavíš, že budeš do večera hrát hry. Nikdo tě nebude rušit čímkoliv ostatním, než si stanovíš. 

Mac Focus

Poznámky

S Monterey přichází i vyladěná verze aplikace Poznámky. Nově v nich můžeš pohodlně používat #tagy, díky kterým si kategorizuješ zrovna to, co chceš mít pohromadě a pod nějakým tagem. Dále pak je tu nová možnost označování dalších lidí, kteří s tebou sdílejí projekt. Jednoduše označíš někoho, koho máš uloženého v kontaktech a jemu se ukáže notifikace. 

Quick Notes

Universal Control

Tak ten je jako ze sci-fi filmu. Představ si, že máš před sebou iMac, vedle něj MacBook a vedle něj i iPad. Na každém zařízení máš spuštěný jiný program a díky funkci Universal Control můžeš přesouvat soubor kurzorem myši přes všechny tři obrazovky přesně tak, jak zrovna potřebuješ. Aby jsi to správně pochopil, zkus si představit, že jsi dokončil obrázek, který jsi maloval na iPadu. Teď by jsi ho rád přesunul do Photoshopu, který máš na MacBooku. Stačí mít obě zařízení vedle sebe a jedním tahem TrackPadu z MacBooku přetáhnout kurzor do iPadu, tam si vzít obrázek a zase zpátky si ho přehodíš do MacBooku, kde ti běží Photoshop a obrázek se tam automaticky přesune.

Naše aktuální nabídka kategorie Mac

WatchOS 8

S novým Watch OS 8 přichází několik novinek. Jako první zmíníme takzvaný Mindfulness režim, díky kterému se snadno zaměříte na klidné nadechování a vydechování přesně tak, jak to stabilizující meditace vyžadují. Jednoduše si odpočinete. Dnešní doba je hektická a aktualizovaná verze Watch OS se připomene a postará o to, abyste si našli chvilku pro sebe. Super vychytávka. 

WatchOS

Měření kroků. Jako další zajímavostí je detailnější měření vašich kroků, což je funkce, která je propojená s aplikací Zdraví. Nově vám hodinky neměří jenom počet kroků, ale dokáží vyhodnotit vzdálenost mezi došlápnutím a vypočítat tak tvojí stabilitu, která se průběžně zaznamenává a vyhodnocuje. Můžeš si tak změřit jakým způsobem funguje tvoje aktuální stabilita a dokonce dostaneš jednoduché video tipy, jakým způsobem se naučit lépe chodit a držet tělo.

Další novinkou je rozšířená funkce SmartHome. Díky novým funkcím tak skrze displej tvých hodinek můžeš sledovat kamerový systém, kterým máš zabezpečený svůj domov. Pokud vlastníš chytrý zvonek, dokážeš skrze autorizaci otevřít kamarádovi vstupní dveře nebo rozsvítit venkovní či interiérová světla. Jednoduše ze svého zápěstí dokážeš ovládat skoro celý svůj svět.

Naše aktuální nabídka kategorie Watch

Tímhle by to bylo za nás všechno. Kompletní informace ke všem novinkám najdeš na apple.com. Děkujeme za přečtení a budeme se na tebe těšit u dalšího článku.