Jedním z klíčových součástí environmentálního programu Applu je recyklace. Tvář celého projektu není tak známá jako Tim Cook. Jde o robota jménem Daisy, který dokáže rozebrat 200 telefonů za hodinu. Na celém světě existují různé Daisy, jedna z nich působí v Nizozemsku. Tato technologie umožňuje Applu získat ze 100 000 zařízení 1 500 kg hliníku, 1 400 kg oceli a 1 000 kg mědi.
Fotoreportér agentury Reuters nedávno navštívil novou továrnu Applu v Texasu a my tak můžeme do laboratoří nahlédnout s ním.
Daisy pracuje v běžném skladu a recykluje 14 různých minerálů, včetně lithia, které je nezbytné pro výrobu baterií.
Takto vypadá obal recyklovaných telefonů při jejich rozebírání. Daisy je nyní schopna rozebrat 15 různých modelů iPhonu od iPhonu 5 (2012) k iPhonu XS (2018).
Vývoj Daisy byl pro Apple obrovským krokem směrem k nezávislosti na těžbě a k výrobě nových zařízení ze 100% recyklovaných materiálů. I když někteří říkají, že je to nemožné.
V jedné z posledních fází recyklace jsou součásti iPhone zpracovávány ručně. Apple tyto materiály znovu používá v aktuálních modelech MacBook Air a Mac mini, jejichž tělo bylo vyrobeno ze 100% recyklovaného hliníku. Seznam materiálů extrahovaných ze starších zařízení je poměrně dlouhý a obsahuje položky jako měď, cín, kobalt a jiné prvky vzácných zemin. Kupertinská společnost ve svých laboratořích stále hledá nové a progresivní metody.
Daisy je dlouhá asi 20 metrů a odstraňuje staré baterie z použitých iPhone s mrazivým vánkem -80 °C. Poté pokračuje odstraněním šroubů a demontáži dalších modulů, jako je například taptic engine, který se stará o haptickou zpětnou vazbu a obsahuje wolfram a další vzácné kovy.
Na tomto obrázku můžete vidět rozložené kamerové moduly, které dohromady dají stovky tisíc megapixelů. Tyto díly jsou odeslány partnerům Applu k dalšímu zpracování. Daisy je poměrně zaměstnává, v roce 2017 rozdrtila více než 1 milion iPhonů, které byly společnosti vráceny v programech Apple Care a dalších výměnných programech.
Pravá ruka je plná kamer a v levé zas vidíte mikrofony. Ve fotoaparátech najdete ocel, měď, cín a zlato, mikrofony obsahují mnoho prvků vzácných zemin.
Kromě Daisy najdete v texaské továrně i několik běžných strojů. Apple uvažuje, že by technologii Daisy sdílel s ostatními výrobci, například s automobilkami.
Roztrhané základní desky čekají, aby mohly ještě jednou posloužit. Během jejich recyklace Apple získává měď, cín, zlato a stříbro.
Daisy a její pomocníci. Těžařská lobby často kritizuje Apple za snahu o recyklaci. Lisa Jackson, viceprezidentka pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy Applu, tvrdí, že společnost nemá v plánu těžařským společnostem konkurovat, takže Daisy pro ně neznamená ohrožení.
Na tomto stole se odehrává poslední výběr, vidíte zde různé zásuvky pro rozličné materiály.