Největší fanoušci iPadu jsou vaši prarodiče

  Apple propagoval iPad jako alternativu počítačů už celá léta, nicméně mezi zákazníky je to stále otázka k diskusi. Přesto existuje jedna skupina, pro kterou je tablet rozhodně tou nejlepší volbou: prarodiče.

  Pro pravidelné návštěvníky diskuse o novinkách Applu na Redditu to pravděpodobně není nic nového. Komunita, která má téměř milion členů, je extrémně aktivní a každý den sdílí stovky článků. Právě tam před několika dny proběhla zajímavá diskuse, kdy komentátoři sdíleli své zkušenosti týkající se iPadů, které zakoupili pro své starší příbuzné.

  Vše začalo příspěvkem uživatele evoti, jehož babička – která předtím neměla nic společného s technologiemi – se stala závislou na tabletu. 82letá babička je podle uživatele velmi staromódní a podobá se ruským babičkám z videí na YouTube. Měla dokonce měla problémy s používáním dálkového ovládání ke své televizi, nikdy nevlastnila počítač a ani nebyla na internetu. Proto byl uživatel evoti v první řadě tak skeptický, když jeho otec přišel s nápadem překvapit osamělou babičku iPadem. Uživatelé Redditu celé zasvěcení natolik zpochybnili, že evoti se postaral jen o nákup tabletu a trénink babičky nechal na svém otci.

  Podle jeho očekávání nebyl start vůbec vůbec jednoduchý. Zpočátku se babička snažila zařízení ovládat podivnými pohyby a rodina ji dokonce musela jednou zachránit a přijít vypnout režim letadla, protože babička nedokázala pochopit instrukce po telefonu. Jejich úsilí se však vyplatilo a konzervativní dáma se za nějaký čas stala nadšeným uživatelem, s fotoaparátem iPadu pořídila snímek své zahrady, vyhledává recepty a místní zprávy pomocí Googlu a občas dokonce používá YouTube.

  Pointou příběhu je fakt, že nedávno musel iPad do servisu kvůli nabíjení. Zařízení bylo z domu jen pár dní, když vyděšená babička volala evoti a ptala se, zda by její našetřené peníze stačily na nákup nového, protože nechtěla žít bez svého přístroje. Na to se ptala staromódní dáma z východní Evropy, která předtím neměla žádná technologická zařízení.

  Dojemný příběh evoti rezonoval u mnoha uživatelů, kteří na něj reagovali více než dvaceti tisíci komentářů. Popsali také mnoho podobných příběhů. Například postarší matka čínského uživatele se stala fanouškem iPadu, protože znaky kanji na něm píše snadno a rychle.

  Uživatel trisul sdílel příběh svého 75letého příbuzného, který měl strach, že se nikdy nespřátelí s technologiemi a dnes je spokojeným vlastníkem iPadu. Staršího majitele přesvědčily možností malování na iPadu, protože zjistil, že je úžasně snadné používat aplikaci na malování a zároveň poslouchat Bacha.

  Jiný uživatel, Davepete, vyprávěl příběh své matky, která se nechtěla několik let posadit před počítač, protože je na takové věci příliš stará. Nicméně, když u ní člen rodiny zapomněl iPad 2, se zařízením se náhle spřátelila a nyní překvapivě, ve věku 92 let, píše e-maily, stahuje fotografie a hraje solitaire na iPadu šesté generace.

  Dovolte mi zmínit dalšího uživatele Hoopheida, který si vzpomněl na poslední měsíce svého tchána, který nedávno zesnul. Muž, který trpěl roztroušenou sklerózou, v posledních fázích nemoci nemohl chodit, takže mu jeho příbuzní koupili iPad a začal ho používat pro komunikaci s rodinou, sledování videí na YouTube a pravidelnému sledování Facebooku. Jeho manželka mu vždy prostřednictvím iMessage blahopřeje k jeho narozeninám, aby uctila jeho památku.

  A něco veselejšího: jiný uživatel napsal o své matce, která se díky iPadu zbláznila do technologií, pravidelně píše zprávy a surfuje na internetu. Pak jí ale musel oznámit, že ne vše, co se píše na Facebooku, je vždy pravda…

  Jednou z hlavních podobností v různých příbězích komentátorů je fakt, že téměř všichni z nich chválí používání iPadu pro jeho jednoduchost. Protagonistou, který se neustále objevuje v příbězích, je starší muž nebo žena, pro které je svět počítačů a technologií nejdříve trochu podivný, ale po chvíli učení se stávají aktivním uživatelem a nakonec si svůj život bez iPadu už nedokážou ani představit. Samozřejmě v tom není nic překvapivého, protože tablet usnadňuje přístup ke všem funkcím, které mohou být pro seniory užitečné: například komunikaci s rodinnými příslušníky a spotřeba různých mediálních obsahů.

  Ve srovnání s notebookem je největší výhodou tabletu to, že má méně děsivé rozhraní, displej a dotykové ovládání může být velmi příjemný pro pro anti technické talenty. Samozřejmě, v popularitě tabletů Applu hraje velkou roli skvělé používání iOS, což znamená, že i když se senioři nechtějí starat o operační systém, bude fungovat bez problémů.

  Takže ano, je otázkou, zda iPad může nahradit počítač pro někoho, kdo každý den potřebuje plnit úkoly, ale nepochybně, pro starší lidi je použití tabletu lepší volbou. Hlavním ponaučením z diskusí na Redditu je pravděpodobně to, že bychom se neměli vzdát bez snahy, protože i pro naše nejkonzervativnější příbuzné může být iPad dobrým řešením. Na závěr se podívejme na rozhovor s babičkou o tom, jak její život změnil iPad. Když na konci videa požádají ji, aby řekla pár slov o zařízení, dodává, že: je to skvělý společník.

  A co vaši prarodiče a rodiče, používají iPad?