K čemu je dnes dobrá Apple TV? – Komentář

  Apple s velkými ambicemi vydal čtvrtou generaci své Apple TV před rokem a půl. Už v té době bylo těžké najít, v čem je zábavní systém od Applu tak dobrý, pokud jsme samozřejmě nekoukali jen na sliby, nápady a spekulace. V dnešním textu jsme se snažili najít odpověď.

  Proč Apple TV?

  Apple TV je součástí produktové nabídky Applu již docela dlouhou dobu, nikdy se jí však nepodařilo prorazit jako ostatním zařízením firmy. Lidé ji prostě tolik nechtějí, nemyslí si totiž, že by ji kdy potřebovali. Funkce při vydání nebyly tak lákavé, aby po Apple TV sáhli třeba i fanoušci jablečných produktů – od začátku vypadala spíše jako hezký doplněk do obýváku, nikoliv jako produkt, který by člověk skutečně využil. A přestože s rok a půl starou čtvrtou generací přišlo hned několik novinek, lidé se do nákupů s větším nadšením nepouštěli. Jedním důvodem může být, že chtěli potenciální zákazníci chvilku počkat a podívat se, jak se projektu bude dařit a co dalšího nabídne – a když se Apple TV ukáže jako zajímavá, do zařízení investují. Čas pro tyto zájemce možná právě nastal.

  Jedním z důvodů, proč se Apple TV stává stále populárnější (i když mnohem pomaleji, než by Apple chtěl), je její rozšíření mimo USA. Tvoří se zde potom mnohem větší poptávka po obsahu a službách, které jsou dostupné právě v Americe. Dalším faktorem může být i fakt, že je zařízení dostatečně silné na to, aby zvládlo ukojit základní hráčské potřeby. Jestliže nejste klasickým „velkým“ hráčem a nechcete investovat do herní konzole Xbox One nebo PS4, nezajímá vás online hraní s přáteli a nechce se vám dávat relativně dost peněz za jednotlivé hry, Apple TV může být volba pro vás.

  Herní vybavenost je pak jedním z dílků skládanky, jež nakonec člověka ke koupi přesvědčí. Kdyby Apple TV výše vypsané možnosti neměla, třeba by se zájemce k jeho koupi nepřiklonil – i když totiž pro vás hraní není nijak důležité a rozhodně byste si kvůli němu nechtěli pořizovat konzoli. Pro občasné hraní by se nabízí řada alternativ, jako třeba televizní zařízení s Androidem, Nintendo Switch či NES Classic, ani jedna z možností se vám však nemusí líbit z cenového nebo jiného důvodu. Na druhou stranu, když koupíte Apple TV, dostanete pěkně vypadající zařízení, jež je snadno propojitelné s MacBookem nebo iPhonem a má v sobě ukryto ještě mnoho dalšího potenciálu – Apple ho jen musí implementovat v dalším vývoji aplikací.

  Co je Apple TV?

  Apple TV je milovaná dcera americké firmy – Apple se tím nikdy netajil. Začalo to jako jakýsi koníček, zprvu nebyl vůbec žádný koncept ani cíl, kterého by mělo zařízení dosáhnout. Nedávno jsme zjistili, že Apple zkoušel uzavřít dohody s kabelovými sítěmi a připravit pro své uživatele unikátní balíčky – prototypy první generace měly například ještě klasický koaxiální vstup. Nicméně tato verze Apple TV se nikdy do obchodů nedostala. Zařízení tak bylo dobré pouze pro přehrávání filmů z iTunes, později pro zobrazování obsahu z jiných produktů Applu. Z Apple TV se pak stala platforma, pro níž mohou vývojáři připravovat nové projekty a platformě to velice prospělo. Nyní si pomocí krabičky můžeme hrát hry, nainstalovat fitness aplikace, poslouchat hudbu, sledovat filmy nebo si prohlížet fotky.

  Musíme uznat, že Apple TV není tím nejlákavějším zařízením, které v kategorii najdeme. Na druhou stranu je však ale mnohdy špatně srovnávána. To jsme zjistili, když jsme si Apple TV koupili a pár týdnů ji používali. Nastavení zařízení je v řádu několika minut – museli jsme si ale sehnat vlastní HDMI kabel, jenž není součástí balení – to byl ale jediný problém, na který jsme narazili. Během rozbalování přístroje jsme si uvědomili, o jak kvalitní kus hardwaru jde. Možná jde o nejlépe zpracované zařízení, jež Apple za poslední roky vytvořil. To však uživatel nedokáže ze zběžné zkoušky v obchodě pochytit, i my jsme to poznali až během normálního užívání. Celý produkt je prostě nádherný, a to včetně Siri Remotu.

  Když začnete Apple TV používat, uvítá vás povědomé a příjemné uživatelské prostředí, na nějž jsme od Applu zvyklí. Třeba svou WiFi zvládnete propojit jednoduše tak, že podržíte iPhone nad krabičkou, a je to. Najdeme tu, co bychom označili jako etalon uživatelské přívětivosti. Siri Remote je prostě skvělý – přestože jsme si stáhli aplikaci Apple TV Remote, která je slušná, používání normálního ovladače nám pořád přišlo jako lepší volba. Co nás u ovládání ostatně zajímalo, byla případná nutnost ovladače třetí strany. Po půlhodinovém hraní na Apple TV jsme si uvědomili, že to rozhodně není nutné – ale zde asi nejvíc záleží na osobních preferencích a zvyku.

  Všechno tohle ukazuje, k čemu Apple TV v současnosti je – mnoho lidí to totiž nedokáže přesně pojmenovat a má nejasné představy. Dokud zařízení nepoužíváte a sami si nevyzkoušíte, jaké to je mít s Apple TV 5-15 minut volného času – tady přichází hlavní chvíle produktu. Na přístroji si snadno na pár minut pustíte třeba Asphalt, projdete si několik úrovní v Rayman Adventures nebo si trochu zacvičíte s Just Dance. Samozřejmostí je i pasivní zábava jako sledování příspěvků na Facebooku, poslouchání přednášek z TEDu, sledování filmů, poslech hudby, procházení fotografií nebo posílání obrazu z dalších přístrojů skrz AirPlay.

  Vedle toho, že Apple TV zvládne pokrýt celé spektrum možností zábavy, je tu i faktor důležitý pro budoucí vývoj platformy. Přestože je Siri u iOS a macOS příjemným bonusem, není mnoho situací, kdy by byla lepší variantou než klasické ovládání. Na druhou stranu u Apple TV se těchto příležitostí najde celá řada – jedinou nevýhodou je, že k tomu potřebujete Siri Remote. Je sice nepravděpodobné, že byste možnost použili teď a na televizi mluvili v angličtině, ale umělá inteligence toho zvládne hodně a zde se skrývá budoucnost platformy.

  Když už jsme u hlasového ovládání, nesmíme opomenout ani fakt, že tato centrální stanice nám ještě více zpříjemní používání chytré domácnosti. Skrz Apple TV můžete po instalaci HomeKitu ovládat chytré žárovky nebo další automatizované části domu. Nejde sice stále o úplně perfektní systém, ale je úžasné, co už nyní můžeme pomocí našich zařízení dělat.

  Pro koho Apple TV je?

  Jakmile začněte objevovat Apple TV a hry pro ní určené, uvědomíte si několik důležitých věcí. Jednou z nich je, že pokud doma máte děti v rozmezí 8-14 let, stane se Apple TV zcela klíčovou součástí vašeho obývacího pokoje – App Store je totiž plný perfektních her určených mladším i starším dětem. Z naší zkušenosti můžeme vyjmenovat třeba jednodušší Mr. Crab 2, dále pak již zmíněný Rayman Adventures nebo klasika PAC-MAN 256, případně třeba nádherou záležitost Alto’s Adventure. Všechny hry dokážou zabavit vaše potomky na dostatečně dlouhou dobu, zároveň však ne natolik, aby je hra úplně pohltila. Tyto hry byste třeba na iPhonu ani nehráli, ale při usednutí do gauče s ovladačem v ruce se herní zážitek úplně promění. Zmíněné aplikace mohou být zdarma i za peníze, ale vždy za relativně nízkou cenu pohybující se od 3 do 10 eur. Například Asphalt 8, jeden z nejoblíbenějších titulů pro Apple TV, je zcela zdarma.

  Na tvOS je ostatně dostatečné množství obsahu, které stojí za zvážení. Relativně levně si můžete předplatit Netflix. V nabídce nechybí ani další služby jako YouTube, Bloomberg TV nebo TED. Všechno je přitom oproti telefonu mnohem pohodlnější sledovat na velké televizi.

  Závěr

  Apple TV rozhodně není plnohodnotnou náhradou za herní konzoli, ani se o to nesnaží. Je ale kompaktní a komplexní zařízení, na němž vždy naleznete něco zajímavého či zábavného. Je nicméně zcela pochopitelné, že i současná nabídka bude pro řadu uživatelů nedostatečná a neexistuje žádný kompletní balíček, který díky zakoupení krabičky dostanete. V současné formě bychom Apple TV doporučili rodinám s dětmi, pokud už doma mají další produkty Applu, rádi si vybírají z různých nabídek kabelových společností a pravidelně chtějí sledovat sociální sítě. Jestliže jste velká rodina s hromadou vzpomínek v podobě fotek, navíc jste pak fanoušky jablečných produktů, rozhodně byste měli o Apple TV uvažovat.

  Současný hardware je skvělý a samotný koncept je parádní, rozhodně je tu však i mnoho prostoru pro zlepšení po stránce služeb a nabídky. Jestliže pak chce Apple přitáhnout ještě více lidí, měl by uvažovat o jednání s konkurencí. Nemůžeme se dočkat, co se pro tvOS objeví na letošním WWDC a jak Apple rozšíří možnosti Siri – v současné formě jsme ji totiž tolik nevyužili. Pokud by Apple nějak dokázal udělat Siri trochu lákavější a chytřejší, rozhodně by nalákala více zájemců. Apple TV v současné podobě rozhodně stojí za to, kolik do ní investujete, a až při praktickém užívání si člověk uvědomí, jak šikovný parťák pro každý den se z ní stane.