Jaká sluchátka AirPods si vybrat?

Milovníci hudby si mohou vybrat z několika typů. Otázkou však je, který z nich vám vyhovuje nejvíce.

Sluchátka AirPods spousta lidí považuje za jeden z nejlepších produktů Apple všech dob. Možná tě překvapí, proč by zrovna sluchátka měla být nejvýraznějším produktem společnosti, která znovuobjevila chytré telefony, tablety a počítače. A přesto, i když sluchátka TWS neboli True Wireless Stereo dnes vyrábí téměř každý a mají kolem sebe spoustu skvělých specifikací, AirPods jsou produktová řada, která ukazuje, že zážitek z poslechu nezačíná a nekončí u kHz. Apple klade stejný důraz na snadné používání, praktičnost a pohodlí jako na kvalitu zvuku – a právě to bývá pro spoustu lidí rozhodující argument.

Apple AirPods 4

Pokud se tedy rozhodneš pořídit si příští sluchátka AirPods, čeká tě příjemná možnost výběru z několika modelů. Pokud tě zajímá náhlavní souprava, je tu samozřejmě Max, ale zatím zůstaňme u menších variant. Mezi novější modely patří AirPods Pro 2 s konstrukcí do uší a aktivním potlačením hluku s nabíječkou USB-C a dvě verze AirPods 4 bez silikonových nástavců – s aktivním potlačením hluku a bez něj. Čas od času můžeš narazit i na AirPods 2. nebo 3. generace.

V čem se liší?

Nejdřív se podívejme na to, co mají všechny modely společné. Jsou to skutečná bezdrátová sluchátka, která uložíš do elegantních, magneticky uzavíratelných nabíjecích pouzder. Pouzdro verze Pro je o něco větší než u běžných AirPods, ale rozdíl není nijak zásadní – vejdou se i do kapsy, i když si na ně nasadíš ochranné pouzdro (což ti mimochodem doporučujeme, protože v kapse nebo tašce se bílé příslušenství snadno poškrábe).

AirPods Pro

AirPods 2. a 3. generace používají Bluetooth 5.0 a čip Apple H1, zatímco AirPods 4 a Pro 2 využívají Bluetooth 5.3 a čip Apple H2. Párování i používání je jednoduché bez ohledu na model, ale rozdíly tu přece jen jsou. Největší rozdíl najdeš v designu: základní AirPods nejsou sluchátka do uší, ale mají polootevřenou konstrukci – což je dnes spíš výjimka. Jsou mimořádně pohodlná na nošení a ideální pro ty, komu nevyhovují špuntová sluchátka. Protože ale nemají silikonové nástavce, nemůžeš si upravit jejich velikost. Naše zkušenost je, že většině lidí sedí skvěle, ale samozřejmě existují výjimky – a právě pro ně je vhodnější model Pro. AirPods 2. a 3. generace nemají aktivní potlačení hluku, AirPods 4 jsou dostupné s ANC i bez něj a Pro 2 s gumovými nástavci (které se vkládají přímo do uší) nabízí ANC automaticky. Navíc umí model Pro 2 fungovat jako naslouchátko – způsobem, který je na trhu naprosto jedinečný a který žádná jiná sluchátka nenabízejí.

Pro každého je tu něco

Pokud hledáš aktivní potlačení hluku, dřív byla jedinou možností verze Pro. Dnes už ale existují i AirPods 4 s ANC. Je důležité vědět, že účinnost potlačení hluku se výrazně liší podle konstrukce: Pro 2 dokážou díky svému provedení téměř dokonale izolovat zvuky, zatímco AirPods 4 hluk spíš jen tlumí – nejsou totiž hermeticky uzavřená v uchu. Pro 2 navíc nabízí jeden z nejlepších systémů aktivního potlačení hluku na trhu. To ale neznamená, že ostatní modely hrají špatně – všechny mají plný a vyvážený zvuk, přičemž AirPods 4 znějí nejlépe mezi „otevřenými“ modely. Rozdíly najdeš i ve funkcích – AirPods 2 ještě nepodporují prostorový zvuk, třetí generace už ano a AirPods 4 i Pro 2 navíc nabídnou personalizovaný režim. Liší se i výdrží baterie, ale ne nijak zásadně: na jedno nabití vydrží většinou 4–6 hodin podle toho, jaké funkce máš zapnuté (např. ANC nebo Spatial Audio). Celková výdrž s pouzdrem může být u AirPods 4 a Pro 2 až 30 hodin.

Která sluchátka AirPods si mám vybrat?

Sluchátka AirPods jsou tedy od sebe dobře odlišená. Pokud preferuješ klasický tvar, sáhni po 2. generaci – počítej ale s tím, že technologicky už trochu zaostává. Třetí generace může být super volbou ve slevě, ale vzhledem k tomu, že AirPods 4 mají příznivou cenu, vyplatí se jít do starší generace jen tehdy, když je cenový rozdíl opravdu výrazný. Nové modely s ANC doporučujeme, pokud pracuješ v kanceláři nebo často cestuješ a jsi často v klidném prostředí – i varianta bez ANC může být dobrou volbou. A pokud trávíš hodně času v hlučném prostředí nebo často jezdíš MHD, Pro 2 budou pravděpodobně nejlepší volbou díky špičkovému potlačení hluku.