Jak platit s Apple Pay a proč bankovní kartu nechat raději doma?

Od roku 2019 můžeme v Čechách platit pomocí Apple Pay, ale ne každý uživatel iPhonu s touto službou umí zacházet nebo se ji dokonce bojí používat. Proč je dobré ji v iPhonu mít a v čem usnadňuje život?

Apple Pay je digitální peněženka a najdeš ji ve svém iPhonu nebo Apple Watch. Funguje podobně, jako když platíš platební kartou. Přilož iPhone nebo Apple Watch k bezkontaktnímu terminálu, na displeji se automaticky rozsvítí obrazovka a otevře se aplikace Wallet. Zde si vyber kartu, kterou chceš zaplatit a potvrď přiložením prstu u telefonů s Touch ID. Pokud máš telefon s Face ID, potvrdíš platbu dvojitým stiskem postranního tlačítka. U staršího druhu terminálu někdy musíš zadat PIN kód při vyšší částce.

Pomocí Apple Pay můžeš nakupovat i na e-shopech. Nepotřebuješ zadávat číslo platební karty nebo jiné údaje. Stačí při volbě platby zvolit Apple Pay a pak ji potvrdit opětovným stisknutím tlačítka.

Díky Apple Pay šetříš čas – třeba když kupuješ vlakovou jízdenku na poslední chvíli. Vlak přijíždí do stanice, ale na nádraží se stojí fronta na jízdenky až k východu. Rychle si najdeš jízdenky na e-shopu a potřebuješ zaplatit. Ve spěchu hledáš peněženku a zadáváš číslo kreditní karty, pokud máš štěstí, přepíšeš se v jednom čísle a celý proces začíná znova. Pak ještě ověření sms kódem a vlak ti ujíždí. S Apple Pay zmáčkneš jedno tlačítko, platbu ověříš otiskem prstu nebo přes Face ID. Máš hotovo a stíháš ještě koupit bagetu do vlaku.

Pokud má tvůj MacBook Touch ID, můžeš platit i přes něj. To je ideální v situacích, kdy si potřebuješ něco koupit a nechce se ti vstávat a hledat peněženku.

Jak přidat platební kartu do aplikace Wallet?

      1. Kartu vyfoť nebo ručně opiš údaje a potvrď podmínky.
      2. Následně ti přijde potvrzovací SMS od banky.
      3. Jakmile máš všechno splněno, můžeš začít platit svým zařízením.

Pokud v něčem tápeš, tady najdeš návod, jak se Apple Pay nastavuje krok za krokem.

Je placení s Apple Pay bezpečné?

Placení s Apple Pay, respektive pomocí aplikace Wallet, je bezpečnější než platba klasickou kartou. Apple využívá tzv. metodu tokenizace, která zabraňuje tomu, aby se citlivá data přenášela do zařízení či na cloud. Jakmile nahraješ kartu do telefonu či hodinek, je jí přiděleno unikátní číslo odlišné od toho původního. Citlivé údaje se tedy nikam nezapisují.

Další výhodou je, že čísla na virtuálních kartách zůstávají skryta a zobrazuje se jen poslední čtyřčíslí. Nikdo jiný si je tudíž během placení nemůže zaznamenat.

Stejně tak je bezpečnější ověřování identifikace. Platbu ověřuješ otiskem prstu anebo přes Face ID. Pokud ztratíš telefon, máš menší šanci, že tvoji kartu někdo zneužije. Navíc si ji můžeš na dálku zablokovat díky funkci „Najít iPhone“.

Kolik služba stojí?

Banky odkazují na své smluvní podmínky, ale ve většině případů si nic neúčtují. Pokud si nejsi jistý, jak je na tom tvoje banka, raději si to ověř. Podle dostupných informací účtuje společnost Apple bankám 0,15 % za každou transakci. Žádné poplatky navíc neplatí společnosti, obchodníci a ani uživatelé.

4 důvody, proč je placení přes Apple Pay lepší než platba kartou

      1. Na většině místech lze provádět bezkontaktní platby – i když peněženku zapomeneš doma, pohodlně platíš mobilem.
      2. Můžeš si tak o pauze vyběhnout na oběd a vzít si jen mobil – nebo ještě lépe, mít u sebe jen hodinky.
      3. Platit kartou přes Apple Pay je bezpečnější než platit klasickou kartou – nikam se neukládají tvé citlivé informace, nikde se neshromažďují tvoje data o proběhlých nákupech, nikdo nezahlédne údaje na kartě, k ověření jsou zapotřebí tvoje biometrické údaje.
      4. Při ztrátě se dá na dálku karta lehce zablokovat.