iOS 17 je venku

iOS 17 je nyní k dispozici ve formě bezplatné softwarové aktualizace a vylepšuje komunikaci o plakáty kontaktů, nové nálepky, živý přepis vzkazů na záznamníku a mnoho dalšího.

Díky iOS 17 je iPhone ještě osobnější a intuitivnější. S novou aktualizací přichází zásadní vylepšení komunikačních aplikací, nový pohotovostní režim, který se aktivuje, když se iPhone nabíjí, jednodušší sdílení přes AirDrop a chytřejší predikce textu, která zvyšuje rychlost a přesnost psaní. iOS 17 je ode dneška dostupný ve formě bezplatné softwarové aktualizace.

Zásadní vylepšení příchozích hovorů

Aplikace Telefon je pro iPhone zcela zásadní, a proto se dočkala velké aktualizace, díky které ještě lépe poznáš, jaké příchozí hovory jsou opravdu důležité. Díky novým personalizovaným plakátům kontaktů si můžeš přizpůsobit, jak se budou zobrazovat svým kontaktům, a to včetně volání přes aplikace třetích stran. Na plakáty kontaktů je možné nastavit vlastní fotky nebo Memoji. Rovněž je možné změnit písmo i jeho barvu.


Plakáty kontaktů ti poskytují nový způsob, jak projevit vlastní identitu a zcela mění vzhled příchozích hovorů.

Živý přepis vzkazů na záznamníku se zobrazuje v reálném čase a ty tak můžeš hovor přijmout, zatímco volající zanechává svůj vzkaz. Díky výkonu procesoru Neural Engine probíhá přepis vzkazů na záznamníku přímo v zařízení a je tak soukromý. Díky funkci Umlčet neznámé volající nebude telefon v případě příchozího hovoru od neznámého čísla zvonit a rovnou se začne zobrazovat přepis vzkazu na záznamníku. Hovory, které budou vyhodnoceny jako spam, budou rovnou odmítány.

Nové možnosti, jak využívat FaceTime

Nově můžeš ve FaceTime nahrávat hlasové zprávy a videa a sdělit tak vše potřebné, i když se zrovna nedovoláš. Hovory přes FaceTime jsou nově mnohem expresivnější – dočkaly se totiž nových reakcí, jako jsou srdíčka, balónky, ohňostroje a laserové paprsky. Tyto nové reakce lze aktivovat jednoduchým gestem a fungují i ve videokonferenčních aplikací třetích stran, jako je Zoom nebo Webex by Cisco.

Přes FaceTime jdou teď posílat hlasové zprávy a videa, takže pokud se nedovoláš, můžeš alespoň nechat vzkaz na později.

FaceTime lze nově používat i na Apple TV 4K. Můžeš nově volat se svými blízkými i na velké obrazovce. Díky funkci Fotoaparát přes Kontinuitu můžeš zahájit hovor přímo z Apple TV nebo jej do televize přepojit z iPhonu. Díky funkci Centrování záběru budeš vždy uprostřed záběru, a to i když se budeš různě pohybovat.

Zprávy – ještě více možností, jak zůstat ve spojení

Zprávy se dočkaly nových funkcí, díky kterým bude komunikace s tvými nejbližšími jednodušší a zábavnější. Vyhledávání je teď díky vyhledávacím filtrům výkonnější a přesnější, zvukové zprávy se automaticky přepisují, aby sis je mohl přečíst nebo poslechnout později, pro přímé odpovídání na zprávy stačí jen přejet přes danou zprávu prstem zleva doprava a nová rozbalovací nabídka usnadňuje přístup ke všem aplikacím iMessage, díky čemuž vypadají Zprávy ještě lépe. Nový panel nálepek ti přináší možnost přizpůsobit si zprávy pomocí živých nálepek, které lze vytvořit z fotografií pouhým podržením prstu na objektu. K nálepkám pak jdou přidávat různé kreativní filtry, které jim vdechnou život.

Úplně nový panel nálepek přidává možnost vytvářet živé nálepky z fotografií pouhým podržením prstu na objektu. Takto vytvořené nálepky pak můžeš upravovat pomocí různých filtrů, které nálepkám vdechnou život.

Další novinkou v aplikaci Zprávy je funkce Check In, která se hodí v případech, kdy někam pojedeš a budeš chtít dát vědět svým blízkým, že jsi v pořádku dorazil. Po aktivování funkce Check In přijde vybrané osobě oznámení hned, co dorazíš. A pokud budeš mířit jinam, než bylo v plánu, vybrané osobě budou dočasně zpřístupněny užitečné informace, jako je poloha zařízení, úroveň nabití baterie a stav mobilních služeb.


Další novinkou v aplikaci Zprávy je funkce Check In, která se hodí v případech, kdy někam jedeš a chceš dát vědět svým blízkým, že jsi v pořádku dorazil.

Díky novému pohotovostnímu režimu je iPhone během nabíjení ještě užitečnější

Pohotovostní režim zobrazuje přes celou obrazovku přehledné informace tak, aby byly vidět i z dálky – stačí iPhone otočit na šířku a začít nabíjet. Pohotovostní režim se skvěle hodí na pracovní stůl, noční stolek nebo na kuchyňskou linku a lze si ho přizpůsobit tak, aby zobrazoval různé ciferníky, oblíbené fotografie nebo widgety, včetně Chytrých sad, které zobrazují widgety podle toho, který se ti zrovna nejvíc hodí. V pohotovostním režimu se přes celou obrazovku zobrazují také živé aktivity, výsledky Siri, příchozí hovory a větší notifikace. Díky Always-On displeji se v pohotovostním režimu zobrazují užitečné informace neustále a v noci se pohotovostní režim přizpůsobí slabému osvětlení a hodiny, fotky a widgety získají krásný červený nádech. A pokud nabíjíš iPhone pomocí MagSafe nabíječky, pohotovostní režim si zapamatuje, jak se má v daném nabíjecím doku zobrazovat.


Pohotovostní režim zobrazuje přes celou obrazovku přehledné informace tak, aby byly vidět i z dálky – stačí iPhone otočit na šířku a začít nabíjet.

Snadnější sdílení přes AirDrop a NameDrop

Díky AirDropu je sdílení s přáteli, rodinou a kolegy jednodušší než kdy dřív. AirDrop se dočkal nové funkce zvané NameDrop, která ti umožňuje snadno sdílet kontaktní údaje včetně plakátu kontaktu jednoduchým přiblížením dvou iPhonů k sobě. Stejným způsobem můžeš také sdílet obsah nebo spouštět SharePlay a poslouchat hudbu, sledovat filmy nebo hrát hry. A koncem letošního roku se AirDrop naučí pokračovat v odesílání přes internet, jakmile se vzdálíš z dosahu.

NameDrop ti umožňuje snadno sdílet kontaktní údaje pouhým přiložením dvou iPhonů k sobě.

Velké vylepšení automatických oprav a Diktování

Automatické opravy se dočkaly velké aktualizace a přepracovaného špičkového jazykového modelu, který využívá strojové učení přímo v zařízení a dokáže tak predikovat, co chceš napsat, čímž vylepšuje a zpřesňuje celkový zážitek ze psaní. Automatické opravy se naučily opravovat více typů gramatických chyb na úrovni celých vět a vylepšení se dočkal také design, který usnadňuje psaní dočasným podtrháváním opravených slov a umožňuje ti vrátit opravu pouhým klepnutím. Vylepšená predikce pomáhá rychle dokončovat věty a nový modul rozpoznávání řeči zvyšuje přesnost diktování.

Deník – nový způsob, jak si vážit výjimečných chvil v životě

Deník je nová aplikace pro iPhone, která ti pomáhá se na chvíli zastavit a zamyslet se nad každodenními nebo výjimečnými chvílemi ve tvém životě. Pro usnadnění zapisování nabízí aplikace personalizované návrhy, které jsou chytře vybírány z nedávných aktivit, jako jsou fotografie, lidé, místa, cvičení a další. Díky pravidelným oznámením si pak na zapisování do Deníku snadnou zvykneš. Díky strojovému učení přímo v zařízení, koncovému šifrování a možnosti aplikaci uzamknout chrání Deník tvé soukromí a zajišťuje, že k němu nebude mít přístup nikdo jiný – ani Apple. Díky novému rozhraní API pro návrhy deníku budou moct vývojáři do svých aplikací přidávat návrhy na psaní do deníku. Aplikace Deník a rozhraní API pro návrhy deníku budou k dispozici ve formě softwarové aktualizace ke konci letošního roku.

Deník je nová aplikace, která ti pomáhá se na chvíli zastavit a zamyslet se nad každodenními nebo výjimečnými chvílemi v jejich životě. Využívá strojové učení přímo v zařízení, díky kterému ti poskytuje personalizované návrhy a usnadňuje tak zapisování.

Další novinky v iOS 17

 • Díky novým profilům v Safari můžeš oddělit pracovní věci od těch osobních – včetně historie, cookies, rozšíření, skupin záložek a oblíbených záložek. Anonymní prohlížení se nově zamkne, jakmile jej přestaneš používat, čímž zvyšuje ochranu jak před trackery, tak před osobami, které by mohly k zařízení získat neoprávněný přístup.

 • Pro snadnější a bezpečnější sdílení hesel a přístupových klíčů můžeš sdílet hesla se skupinami důvěryhodných kontaktů. Vzhledem k tomu, že sdílení probíhá přes Klíčenku na iCloudu, je koncově šifrováno.

 • Aplikace Zdraví nabízí nové funkce týkající se duševního zdraví. Můžeš si zaznamenávat své denní nálady a aktuální rozpoložení, zjišťovat, co ovlivňuje tvé duševní zdraví, nebo snadno přistupovat k hodnocením a dostupným informacím týkajícím se depresí a úzkosti, které často používají kliničtí odborníci. Zvětšení vzdálenosti, ze které se díváš na obrazovku, může u dětí pomoct snížit riziko krátkozrakosti a u dospělých snížit digitální únavu očí. Funkce Vzdálenost od obrazovky v rámci Času u obrazovky dokáže pomocí TrueDepth kamery odhalit, kdy delší dobu sleduješ obrazovku z méně než 30 cm, na což tě následně upozorní.

 • Apple Music přidává podporu SharePlay v autě – cestující tak budou moct hudbu ovládat každý ze svého zařízení, a to i bez předplatného Apple Music. Prolínání skladeb zajišťuje plynulý přechod mezi skladbami a ještě letos budeš moct v Apple Music vytvářet společné playlisty – poslech hudby s přáteli tak bude jednodušší než kdy dřív.

 • AirPlay je teď ještě lepší díky umělé inteligenci přímo v zařízení, která se učí podle tvých preferencí. Koncem letošního roku se navíc AirPlay dočká podpory televizorů v hotelech, díky čemuž si budeš moct vychutnat svůj oblíbený obsah na velké obrazovce i na cestách.

 • Sluchátka AirPods se dočkaly nových pokročilých funkcí jako Adaptivní zvuk, Osobní nastavení hlasitosti a Detekce konverzace, které redefinují zážitek z poslechu. Vylepšení automatického přepínání a ovládání hovorů ještě více usnadňuje používání sluchátek AirPods.

 • V aplikaci Domácnost přibyla možnost prohlížet až 30denní historii aktivit všech zámků, garážových vrat, poplašných systémů a kontaktních senzorů. Kromě toho jsou nyní pro zámky vybavené protokolem Matter k dispozici dvě oblíbené funkce zámků HomeKit – odemknutí klepnutím a PIN kódy – což otevírá ještě více možností, jak si propojit domácnost. Grid Forecast je nový nástroj v aplikaci Domácnost, který ukazuje, kdy je z elektrické sítě k dispozici energie z čistších zdrojů a kdy ne. Díky tomu se můžeš rozhodnout, kdy elektřinu využívat.

 • Mapy přidávají offline mapy, díky kterým si můžeš konkrétní oblasti stahovat a získat tak přístup k navigaci, zobrazit odhadovaný čas příjezdu a vyhledávat konkrétní místa a další informace i offline. Mapy také zjednodušily objevování tisíce turistických tras v parcích po celých Spojených státech a v reálném čase informují řidiče elektromobilů o aktuální dostupnosti nabíjení.

 • AirTag lze sdílet až s pěti dalšími osobami, které tak mohou sledovat AirTag v aplikaci Find My na svém vlastním zařízení. Všichni členové skupiny budou moct vidět polohu sledovaného předmětu, přehrát zvuk a použít přesné vyhledávání, které pomůže určit polohu sdíleného AirTagu, když je poblíž. Tato funkce je kompatibilní i se všemi ostatními síťovými doplňky Find My.

 • V Připomínkách nově najdeš nákupní seznamy, které se automaticky řadí do kategorií a usnadňují tak nakupování. Můžeš si tak vybrat, podle čeho chceš položky řadit, a seznam si jejich výběr zapamatuje.

 • Funkce Vizuální vyhledávání je nyní dostupná i v pozastavených videích. Můžeš označit jeden nebo více předmětů na pozadí fotky nebo videa a identifikovat potraviny, výlohy obchodů, značky a symboly.

 • Siri je teď možné aktivovat pouhým „Siri“. Po aktivaci můžeš zadávat více dotazů za sebou, aniž by museli Siri pokaždé aktivovat znovu.

 • Aplikace Fotky využívá strojové učení přímo v zařízení k rozpoznání koček a psů v albu Lidé, stejně jako to dokáže u přátel nebo příbuzných.

 • Soukromí se dočkalo rozšíření funkce Bezpečnost komunikace i mimo Zprávy. Tato funkce pomáhá chránit bezpečnost dětí při odesílání a přijímání obsahu přes AirDrop, plakátů kontaktů a zpráv přes FaceTime a při vybírání fotek a videí k odeslání. Kromě statických obrázků nyní zahrnuje i videa. Další novinkou je funkce Upozornění na citlivý obsah, která chrání dospělé uživatele před zobrazením nežádoucích nahých fotek a videí. Stejně jako v případě funkce Bezpečnost komunikace probíhá veškeré zpracování obrázků a videí pro funkci Upozornění na citlivý obsah přímo v zařízení, takže k nim nemá přístup ani Apple.

 • Karta Dnes v App Storu nově ti nabízí nejdynamičtější a nejpersonalizovanější doporučení vůbec. Můžeš objevovat úžasné aplikace, hry a události v aplikacích díky novým personalizovaným doporučením a příběhům, které odpovídají zájmům a tvým preferencím. Ještě lepšímu zážitku pak napomáhají pečlivě vybrané a přehledné sekce.

 • Mezi novinky v rámci zpřístupnění patří Asistovaný přístup –⁠ přizpůsobitelné rozhraní, které pomáhá uživatelům s kognitivními poruchami používat iPhone samostatně a bez obtíží, dále pak funkce Živá řeč, která umožňuje nemluvícím uživatelům napsat a nechat svá slova přečíst nahlas nebo po telefonu, funkce Osobní hlas, která umožňuje uživatelům s hrozící ztrátou řeči vytvořit si hlas, který bude znít jako oni, nebo funkce Point and Speak, která pomáhá nevidomým nebo slabozrakým uživatelům číst texty na fyzických objektech pouhým namířením iPhonu.

iOS 17 je k dispozici ve formě bezplatné softwarové aktualizace pro iPhone Xs a novější. Více informací najdeš na apple.com/cz/ios/ios-17. Některé funkce nemusí být dostupné ve všech oblastech či jazycích nebo na všech iPhonech. Více informací o dostupnosti najdeš na apple.com/cz/ios/feature-availability.


Modelová řada iPhone 15