Aplikace pro fotografování s iPhonem

Telefony Applu jsou známé svými dobrými fotoaparáty. Společnost se na tuto stránku vždy pečlivě zaměřovala, zejména u iPhonu 7 Plus. Pokud ale chcete povznést své fotografování na profesionálnější úroveň, přinášíme vám pár aplikací, které vám mohou pomoci.

Otřepaná fráze mezi fotografy, ale stále pravdivá: nejlepší fotoaparát, který můžete mít, je ten, co máte právě u sebe. A co jiného máte v roce 2017 neustále u sebe, než svůj chytrý telefon? Společnosti na to velice rychle zareagovaly a jednou z nejdůležitějších parametrů dnešních telefonů je výkon fotoaparátu. Tomu napomáhají i kampaně jako je Shot on iPhone, během kterých uživatelé pořizují opravdu úchvatné fotografie.

Technologie se dostala tak daleko, že fotoaparáty v dnešních telefonech nemusí stačit jen amatérům, ale také poloprofesionálům. Samozřejmě to neplatí pro úplně každou situaci, ale například takový fotograf pro National Geographic si během svého cestování po Africe fotografování s iPhonem 7 příjemně užil. Pro podobné nadšence pak vydal pár tipů.

Rádi bychom vám nyní představili výběr aplikací, které vám pomohou dostat ze svých objektivů to nejlepší. Pokud tedy chcete brát fotografování o něco vážněji, čtěte dále.

Alternativa nativní aplikace Applu

Ačkoliv může být nativní aplikace Applu pro fotografování a její algoritmus pro spoustu uživatelů dostačující, některé scenérie prostě vyžadují více funkcí a manuální nastavení.

Camera+

Jak napovídá jméno, dostane se vám menší aplikace s několika dodatečnými funkcemi. Snadno v ní nastavíte vyvážení bílé, velice nízké hodnoty ISO a pro dlouhé expozice můžete nastavit i dlouhé otevření závěrky. Díky módu makro dostanete lepší výsledky při fotografování blízkých objektů a vybírat můžete i z několika filtrů, okrajů a další vychytávky, jejich seznam je až moc dlouhý na zveřejňování. Uživatelé Apple Watch mohou jako bonus své hodinky použít také jako časový spínač. To vše je zabaleno do přehledného a čistého uživatelského prostředí. Není divu, že je Camera+ neustále na vrcholu žebříčku své kategorie. Navíc je docela levná, 2,99 euro za aplikaci určitě stojí, pokud chcete brát fotografování se svým telefonem o něco vážněji.

ProCamera

Tato aplikace je nezbytná pro ty, kteří rádi fotí ve tmě nebo při horších světelných podmínkách. Právě v těchto situacích dochází fotoaparátům chytrých telefonů dech: fotografie mají vysoký šum, nízkou kvalitu a jsou tmavé. ProCamera nabízí k tomuto problému řešení, jelikož díky své technologii dokáže pořizovat hezčí a světlejší fotky s menším šumem. Aplikace nabízí možnosti manuálního nastavení a podporuje nahrávání 4K videa. Pro úpravu fotografií je dostupná hromada filtrů a efektů. Krom toho můžete nahrávání videa sledovat ve své celé full HD kráse, to teoreticky žádná jiná mobilní aplikace nedokáže. Cena je možná o něco vyšší, zároveň jde ale o nejkomplexnější dostupnou aplikaci na trhu. Navíc vývojáři slíbili pro rok 2017 spoustu nových a vzrušujících funkcí. Aplikaci ProCamera si můžete stáhnout za 4,99 eur, v rámci aplikace jsou ale zpoplatněny některé další funkce (vividHDR, Lowlight Plus).

Pro post-produkci

Ať už se vám podaří vyfotografovat jakkoliv skvělá fotka, vždy bude potřebovat trochu péče v post-produkci. App Store je naštěstí zahlcen různými skvělými aplikacemi a vám tedy stačí si vybrat takovou, která bude vyhovovat vašim dovednostem a peněžence. Doporučujeme ty následující:

Polarr

Jednoduchá, intuitivní aplikace, která toho ovšem umí hodně a pro její používání ani nepotřebujete „oko fotografa“. Software vás naučí aplikaci používat při jejím prvním spuštění a ihned poté se můžete pustit do úprav. Proces vypadá zhruba takto: vyberete si filtr, který poté můžete různě upravovat. Na fotografii si můžete zvolit zvlášť obličeje a na portrétech tak pracovat odděleně. Nemusíte se bát, že něco pokazíte, protože se můžete vždy vrátit zpět. Dalším bonusem je přidání podpory formátu RAW v poslední aktualizaci. Vývojáři nabízí také verzi pro macOS. Potřebujete ještě něco? Ani ne. Aplikaci si můžete stáhnout zdarma, další funkce je ale potřeba zakoupit přímo v aplikaci.

Pixelmator

Program pro úpravu fotografií s hromadou funkcí. Úpravy jsou založeny na vrstvách, stejně jako ve Photoshopu, ale práce s aplikací je mnohem jednodušší. To znamená, že můžete pro iOS dostat plnohodnotný desktopový editor. Nutno ale podotknout, že na telefonu nebo tabletu nebude úprava fotografií nikdy tak komfortní, jako na desktopu. Pokud ale hledáte editor, který se naučíte používat snadno a rychle, ale i tak s ním dokážete detailní úpravy, Pixelmator je pro vás dokonalou volbou. A pokud se vám bude líbit, můžete si stáhnout verzi i pro macOS. Cena je kvůli profesionálnímu prostředí vysoká, zhruba 30 euro, ale pro iOS je pouze za 4,99 eur a navíc ji lze díky častým slevám sehnat ještě levněji.

Adobe Photoshop Fix

Nemohli bychom opomenout ani editační aplikaci od Adobe. Samotný název je garancí kvality a Photoshop Fix na něj rozhodně nehází špatné světlo. Důraz je kladen na retušování a aplikace je tak perfektní pro úpravu portrétů. Další skvělou výhodou Adobe je synchronizace s Creative Cloud, díky čemuž můžete velice snadno přepínat mezi stejnou rodinou produktů. Na cestě domů si tak můžete své čerstvě pořízené fotografie připravit a doma je dodělat na desktopovém Photoshopu CC. Adobe je štědré, a pokud máte jejich Adobe ID, můžete si aplikaci stáhnout zdarma.

Adobe Photoshop Express

Když už jsme u toho, tak nesmíme zapomenout, že Adobe má také aplikaci s názvem Photoshop Express. Ten se oproti předchozí aplikaci nesoustředí zejména na retušování, ale spíše na přiblížení možností desktopu. To vše v jednoduchém formátu podpořeném filtry a dalšími možnostmi. Podporuje formát RAW a k dispozici jsou vám i všechny super výhody Adobe Creative Cloud. Aplikace je zdarma spojená s několika nákupy v aplikaci.

Další užitečné tipy

V následující sekci si představíme pár věcí, které se vám mohou při fotografování vaším telefonem opravdu hodit.

Záloha

Mobilní telefony jsou křehká stvoření, zejména pokud je používáme „nahaté“, tedy bez obalu. Nikdo by nerad přišel o těžce získanou fotografii s Emmou Stonovou jedním špatným pohybem. Řešením je zálohovat, zálohovat, zálohovat!

Toho můžeme dosáhnout povolením iCloud Photo Library a neustále zálohovat na iCloud. Nabízených 5 GB je ale žalostně málo, pokud tedy chcete používat nativní řešení, měli byste si zakoupit větší balíček.

Na druhou stranu konkurenční Google nabízí řešení dost dobré. Velký bratr vám poskytuje neomezený, opakujeme NEOMEZENÝ prostor pro vaše fotografie zdarma, pokud si stáhnete aplikaci Google Photos a povolíte synchronizaci. Ovšem jak to tak bývá, pokud je něco skvělé a zdarma, měli byste se mít na pozoru.

To platí i pro Google Photos, jelikož Google každou nahranou fotografii skenuje svým algoritmem a z takto získaných dat profituje. Díky tomu může Google naprosto jednoduše vytvořit databázi o milionech (či miliardách) fotografiích. Pokud vám to nevadí, pak věnujte Google Photos svou pozornost. Aplikace je samozřejmě ke stažení zdarma.

Doplňkové objektivy

Stejně jako potřebujete objektivy pro běžný fotoaparát, objektivy navíc dokáží udělat divy i u iPhonu. Pokud máte při ruce menší objektiv, který můžete na svůj telefon nasadit, může se hodit v několika situacích. Navíc se vám oproti obřím objektivům pohodlně vleze do kapsy a tak si ho s sebou můžete brát prakticky kamkoliv.

Jedno z nejlepších řešení přináší objektivy 4v1. Ty se obvykle skládají z čočky pro rybí oko, pro široký úhel záběru a jedné nebo dvou pro makro. Jejich použití je opravdu jednoduché: stačí na telefon nasadit malý rámeček, na který lze připevnit různé objektivy. Některé příslušenství dokonce dokáže vylepšit i přední fotoaparát. Nastal čas pro selfie se 120 lidmi!

Králem této kategorie je Olloclip: není sice nejlevnější, ale pokud to s fotografováním na telefon myslíte opravdu vážně, požadovaných 80 eur za to opravdu stojí. Navíc za tu cenu dostanete v podstatě čtyři objektivy, jak je zmíněno v odstavci výše.

Zdroj: AppAdvice