3D Touch a haptický dotyk – jaký je mezi nimi rozdíl?

Rozhraní 3D Touch je založeno na technologii Force Touch, kterou Apple představil v MacBooku a Apple Watch.

Majitelé těchto zařízení budou proto mít v tomto směru náskok. Jednoduše řečeno, funkce závisí na tom, jak silně zatlačíte na displej. Zatímco inteligentní hodinky Apple Watch dokáží rozlišit dva stupně tlaku (standardní klepnutí a silnější Force Tap), iPhony s 3D Touch rozlišují tři stupně.

Většina lidí využívá gesta na iPhone intuitivně, mezi nejčastější patří klepnutí, potažení prstem a roztažení prstů po displeji. 3D Touch přináší dvě nové standardní gesta – náhled a otevření položky – a dále širokou paletu rychlých zkratek a dalších možností.

Funkce 3D Touch jsou dostupné pro všechny vývojáře, takže mohou vytvářet aplikace, které využívají citlivost displeje na tlak. Například vývojář aplikace na kreslení může použít 3D Touch pro změnu tloušťky štětce, která pak bude záviset na tom, jak silně prstem zatlačíte.

3D Touch byl poprvé představen v iPhonu 6S v roce 2015 a stal se součástí všech dalších modelů až do iPhonu XS Max, s výjimkou iPhonu SE. Nový iPhone XR však přinesl něco jiného – haptický dotek. O co jde? Haptický dotek vám, alespoň teoreticky, umožňuje používat tytéž zkratky, na které jste zvyklí. Funguje to takto.

3D Touch bylo z určitého pohledu promeškanou příležitostí. Přestože si našla mnoho spokojených uživatelů (i my jsme velkými fanoušky), funkce upadala. 3D Touch není snadné objevit. A jeho vývoj spočíval jen v přidání zkratek k ikonkám aplikací, náhledu obrázků a dokumentů v aplikacích Soubory a Fotky.

3D Touch funguje díky tomu, že je obrazovka iPhonu citlivá na tlak. Čím silněji přitlačíte na displej, tím více se toho “děje”. Displeje s haptické dotykem, jako je displej iPhonu XR, nejsou citlivé na dotek. Haptické dotek je tak novým názvem pro staré dobré delší klepnutí.

Pokud používáte iPad s nejnovější verzí iOS, pravděpodobně využíváte něco podobné haptické dotyku. iOS 11 představil pět různých druhů klepnutí:

  1. Klepnutí.
  2. Dlouhé klepnutí pro funkci potáhnout a pustit.
  3. Dlouhé klepnutí na vymazání nebo přesunutí aplikací.
  4. Speciální polo-dlouhé klepnutí na otevření menu v Docku.
  5. Silnější klepnutí (nebo dlouhé klepnutí) na hlášení k zobrazení dalších možností.

Haptické dotyk využívá druhou položku našeho seznamu. Můžete si to vyzkoušet, když vezmete do rukou iPad. Otevřete Ovládací centrum, klepněte na některou z ikon a podržte na ní prst. Zkusme to například s ovladačem jasu obrazovky. Když na něj déle zatlačíte, ikonka se zvětší na plnohodnotný ovladač jasu.

Nyní si představte, že použijete přesně toto gesto a dostanete jemnou haptické odezvu od Taptic Engine iPhonu. To je haptický dotyk – dlouhé stisknutí spojené s vibrací, která vám oznámí, že jste funkci úspěšně použili.

Zdá se, že haptický dotyk dokáže totéž co 3D Touch. V iOS 12 přidal Apple nový režim trackpadu pro iPhone i iPad. Díky němu můžete silnějším stlačením změnit klávesnici iPhonu nebo iPadu na trackpad, pomocí kterého můžete ovládat kurzor v textu výše. Nový režim to umožňuje delším zatlačením na mezerník klávesnice. Jsme si téměř jisti, že tato funkce dostane v iPhonu XR vibraci haptického dotyku.