Základy Automatoru – Vytvořte svůj první sled úloh v Automatoru

  Využijte automatizaci na Macu a ušetřte si čas a námahu díky Automatoru – výkonnému nativnímu nástroji pro automatizaci úkolů v macOS. Přinášíme vám podrobný návod, jak vytvořit svůj první sled úloh, který upraví velikost fotek.

  Počítače byly vynalezeny proto, aby nám spolehlivě pomáhaly s opakujícími se úkoly. S úkoly, se kterými nikdo nemá chuť ztrácet čas, jako zmenšování fotek, přejmenovávání souborů, změna formátu souborů a podobně. Tyto úkoly mohou zabrat poměrně hodně času, zejména pokud máte do činění s většími objemy dat. A upřímně, všichni si dokážeme představit spoustu zajímavějších věcí, které se dají dělat na počítači, než donekonečna klikat, abychom zmenšili stovky fotek z dovolené. Ano, různé grafické editory nabízí více či méně pohodlná řešení pro práci s většími objemy fotek, nedokážou ale například konvertovat hudební soubory do jiného formátu. Než začnete hledat speciální aplikace třetích stran pro různé automatizované úkoly, dejte šanci nativnímu řešení, které je zvládne všechny – Automatoru.

  Na základní terminologii a strukturu tohoto nativního nástroje pro automatizaci v macOS jsme se již podívali, teď je čas hlouběji porozumět tomu, jak aplikace funguje, a to tím, že vytvoříte svůj první sled úloh. Jako příklad si vezmeme úpravu velikosti většího množství fotek – proces, který se vám jistě bude často hodit.

  Vytvořte svůj první sled úloh

  V tomto podrobném návodu pro jednoduchost vytvoříme základní sled úloh, který vezme jakékoliv množství fotek, změní jejich velikost a uloží je do nové složky. Nejzákladnější sledy úloh lze vytvořit jenom z předdefinovaných akcí, které přetáhnete do sledu úloh. Když ale budete v Automatoru pracovat déle, naučíte se používat i pokročilejší funkce, jako používání proměnných k dosažení dynamických výsledků nebo nahrání sledu akcí tak, aby je Automator pak mohl zopakovat bez vaší intervence.

  Krok 1. Vytvoření dokumentu

  Otevřete aplikaci Automator a klikněte na Soubor > Nový. Pak vyberte typ dokumentu, ve kterém chcete vytvořit sled úloh. Pro potřeby tohoto tutoriálu vyberte jednoduchý Sled úloh a klikněte na Vybrat. Když se otevře dokument, uvidíte prázdnou plochu, na které můžete vystavět sled úloh. Nalevo uvidíte dlouhý seznam akcí, které můžete přetáhnout a zakomponovat do svého sledu úloh.

  Krok 2. Porozumění tomu, co chceme udělat

  Než začneme vytvářet sled úloh, je důležité si přesně uvědomit, čeho chceme s Automatorem dosáhnout. Abychom mohli lépe převést úkol na sled úloh v Automatoru, nejdřív si načrtneme kroky, které bychom museli udělat, abychom výsledku dosáhli ručně. Sled úkolů pro tento návod je jednoduchý: vezmeme fotky, něco s nimi uděláme a pak je dáme do nové složky. Zde jsou jednotlivé kroky pro Automator:

  1. Vezmi fotky, které jsme vybrali.
  2. Změň jejich velikost na určitou šířku.
  3. Vlož je do nové složky s dynamickým názvem.

  Krok 3. Výběr souborů

  První věc, kterou je v našem sledu úloh třeba udělat, je vzít soubory, které chceme měnit. V našem případě se jedná o fotky. Vezmeme je pomocí akce Načíst vybrané položky Finderu, která vezme soubory vybrané ve Finderu. Většina typů souborů má vlastní akce pro výběr souborů, které se objeví, když do vyhledávání zadáte „načíst“. Při práci v Automatoru si všimnete, že akce mohou mít různé volby, které vám umožní upravit, co přesně dělají.

  Krok 4. Výběr akcí

  V našem sledu úloh pro zmenšení fotek začneme jednoduchými konstantními akcemi, které aplikujeme na fotky, které jsme vybrali. V levém panelu akcí v kategorii Fotky vybereme jednoduchou akci Upravit velikost obrázků, která změní velikost obrázků, které jsme vložili do sledu úloh. Tato akce ve sledu úloh vždy bude dělat to samé: změní velikost fotek na velikost zadanou ve volbách akce. Vyberte tedy akci Upravit velikost obrázků a přetáhněte ji do pravé části okna. Objeví se varování, že tato akce změní soubory, které jí budou předány, a otázka, jestli nechcete přidat akci Kopírovat položky Finderu, takže změněny budou pouze kopie souborů a původní soubory zůstanou zachovány. Pro jistotu můžete kliknout na Přidat a nová akce Kopírovat položky Finderu se automaticky zařadí před úpravu velikosti. Teď můžete upřesnit, jestli chcete změnit velikost obrázků podle procentuálního podílu nebo na přesnou velikost v pixelech.

  Pokud chcete, dalším krokem může být uložení upravených fotek do nové složky. Pro jednoduchost použijeme jednu z přednastavených proměnných. To znamená, že když řekneme Automatoru, aby zkopíroval fotky do nové složky, nemusíme zadávat její název. Vytvoříme nový název pomocí proměnné, takže název složky bude zahrnovat například datum. Jednoduše stačí přetáhnout proměnnou tam, kde byste jinak museli psát. V kategorii Soubory a složky vlevo vyberte akci Nová složka a přetáhněte ji na konec svého sledu úloh. V rolovací nabídce vyberte umístění nové složky. Upřesněte název odkazem na datum: klikněte na Proměnné v levém horním rohu a vyberte Datum a čas > Dnešní datum a přetáhněte proměnnou do prvního pole v akci Nová složka.

  Krok 5. Spuštění sledu úloh

  Teď, když jste vytvořili svůj první sled úloh, musíte jej uložit, abyste jej mohli kdykoliv opět spustit. Protože jsme na začátku vybrali jako typ Sled úloh, stačí dokument uložit normálně. Klikněte na Soubor > Uložit a zadejte vhodný název, ze kterého bude jasné, co sled úloh dělá. Vyberte, kde se má dokument uložit, a případně přidejte značky. V tomto momentě byste se pořád ještě mohli rozhodnout uložit sled úloh jako aplikaci, což znamená, že pokud byste ji chtěli spustit, otevřeli byste jenom exportovanou aplikaci (nebo do ní přetáhli soubory). Když je sled úloh uložen, můžete jej otevřít a spustit, kdykoliv budete potřebovat. Stačí ve Finderu vybrat soubory, jež chcete zmenšit, otevřít příslušný sled úloh v Automatoru a stlačit tlačítko Spustit. Upravené obrázky najdete v nově vytvořené složce na místě, které jste zadali. Gratulujeme, právě jste vytvořili svůj první sled úloh!

  Na další tipy, jak využít na maximum aplikaci Automator, se můžete těšit v našem dalším článku!

  Chybí vám Mac, na kterém byste mohli automatizovat úkoly? Podívejte se na nabídku MacBooků a stolních Maců u iSTYLE!