Díky zámku aktivace je váš Mac pro zloděje mnohem méně atraktivní. Pomocí funkce Zámek aktivace a nové aplikace Najít macOS Catalina a iOS 13 můžete vzdáleně ze svého Macu udělat nepoužitelný kus hardwaru, pokud jste jej ztratili nebo vám jej ukradli. Aplikace Najít vám pomůže najít ztracený počítač, i když není aktuálně připojen k síti.
Zámek aktivace funguje stejně jako na iPhonu, iPadu, iPodu touch a Apple Watch. Jakmile je počítač zapnutý a někdo jej ukradne, bude pro něj zloděje naprosto k ničemu, protože na něj nemůže nainstalovat systém ani jej spustit bez Apple ID, aby jej aktivoval.
Aktivační zámek je k dispozici na všech modelech Macu s bezpečnostním čipem Apple T2. Tato funkce vyžaduje následující nastavení:
- systém macOS Catalina 10.15 nebo novější,
- zapnutou funkci dvoufaktorové autentifikace pro Apple ID,
- zabezpečené startování s výchozím nastavením Plné zabezpečení,
- vybranou možnost Zakázat startování z externích médií v sekci Externí startování.
Jak zkontrolovat zámek aktivace
Postupujte podle našeho návodu a zjistěte, jak zkontrolovat stav zámku aktivace.
- Ve Finderu vyberte nabídku Apple > O tomto Macu.
- Klepněte na tlačítko Systémový profil na kartě Přehled.
- V části Hardware klikněte na Stav zámku aktivace.
Pokud je položka Stav zámku aktivace v pravém sloupci zapnutá, tento nástroj proti krádeži je na vašem Mac povolený. Naopak, pokud je stav zámku aktivace vypnutý, je tato nezbytná bezpečnostní funkce aktuálně neaktivní.
Co o tom říká Apple?
Zámek aktivace funguje na pozadí, aby bylo pro ostatní mnohem těžší ztracené zařízení používat nebo prodat. Zařízení můžete vzdáleně zamknout pomocí funkce Najít a zabezpečit jej jedinečným kódem a nebo na obrazovce zobrazit zprávu pro nálezce.
Zapnutí funkce Najít můj Mac zámek aktivace automaticky zapne. To znamená, že macOS bude vyžadovat vaše heslo pro Apple ID nebo přístupový kód zařízení předtím, než kdokoli může vypnout službu Najít, počítač vymazat nebo ho přeinstalovat a používat.
Stav aktivace zámku vašeho Macu můžete také zkontrolovat na stránkách podpory Apple.
Jak vypnout zámek aktivace
Apple doporučuje funkci zámek aktivace deaktivovat předtím, než Mac odnesete do servisu, prodáte jej nebo darujete. Když svůj Mac přinesete do Apple Store nebo k autorizovanému poskytovateli servisních služeb, budete muset zámek aktivace deaktivovat, než na něm budou moci pracovat. Takto zajistíte, že Mac již nebude propojen s vaším účtem Apple ID. Je to nezbytné zejména v případě, když pracovníci servisu budou vyměňovat součástky, a také pro kupce, který by jinak skončil se strojem, který spustí okno aktivace Macu, za které se nemůže dostat.
Pokud máte přístup k Macu:
- Vyberte Apple > Předvolby systému.
- Klepněte na ikonu Apple ID v okně Předvolby systému.
- Zvolte iCloud.
- Vypněte funkci Najít můj Mac.
- Klikněte na tlačítko Odhlásit se.
Pokud nemáte přístup k Macu:
- Otevřete stránku iCloud.com a přihlaste se pomocí svého Apple ID.
- Klikněte na položku Najít iPhone.
- Vyberte Všechna zařízení.
- Vyberte v seznamu svůj Mac.
- Klepněte na možnost Vymazat Mac a poté na tlačítko Další, dokud nebude počítač vymazán.
- Nakonec klikněte na „x“ vedle počítače Mac.
Tím zajistíte, že Mac bude vzdáleně vymazán, jakmile se přihlásí k síti, nebude propojený s vaším účtem Apple ID a nebude možné vypnout zámek aktivace.
Zapnutím nebo vypnutím funkce Najít můj Mac zámek aktivace automaticky aktivujete nebo deaktivujete.
Má můj Mac čip Apple T2?
Funkce Zámek aktivace není k dispozici pro verze operačního systému starší než macOS Catalina 10.15 a pro počítače bez bezpečnostního čipu Apple T2. Zda má váš Mac čip T2 zjistíte v části Systémový profil. Nejdříve klikněte na menu Apple a zvolte položku O tomto Macu. Pak klikněte na kartu Obecné a klikněte na tlačítko Systémový profil.
V otevřeném okně klikněte na Řadič nebo iBridge na bočním panelu. Pokud je v pravém sloupci uvedeno „čip Apple T2“, váš Mac obsahuje bezpečnostní čip Apple T2.