Dobře se vyspěte! Jak měřit spánek pomocí Apple Watch

  Sledování spánku je s Apple Watch neuvěřitelně snadné. I když Apple (zatím) nenabízí nativní aplikaci pro sledování spánku, na Apple Watch máte k dispozici všechno potřebné: vyspělý akcelerometr, gyroskop a senzor srdečního tepu. Než dorazí nativní řešení, můžete si stáhnout některou z aplikací třetích stran. Vybrali jsme pro vás několik bezplatných i placených aplikací včetně jedné, ze které by se mohla v budoucnu stát nativní aplikace Applu.

  Jak nejlépe sledovat spánek pomocí Apple Watch

  Sledování spánku pomocí iPhonu může být poněkud nešikovné – váš telefon může z postele vypadnout, možná nebudete mít dobrý pocit z toho, že jej máte u hlavy, nemluvě o tom, jaký chaos mohou ve vašem důmyslném uspořádání způsobit děti nebo domácí mazlíčci. Naproti tomu jsou Apple Watch takřka přirozeným prodloužením vašeho těla, nemusíte se o nic starat. Používání Apple Watch pro sledování spánku je proto velice pohodlné řešení.

  Bez ohledu na to, jakou aplikaci zvolíte, doporučujeme několik nastavení a postupů. V první řadě se ubezpečte, že vaše hodinky jsou dostatečně nabité (asi 80 %), jinak aplikace nebude moct používat hodinky jako primární zařízení pro sledování spánku a místo nich vám nabídne iPhone. Režim Nerušit zabrání tomu, aby jakákoli hlášení rušila váš spánek. Zapněte ho v aplikaci Watch > Moje hodinky > Obecné > Nerušit. Můžete zapnout i režim kina, aby displej hodinek zůstal během noci tmavý.

  Při výběru aplikace berte v úvahu, zda potřebujete jenom sledování spánku nebo i funkci chytrého buzení.

  Sleep++

  Úžasně jednoduchá a minimalistická aplikace Sleep++ patří mezi nejpopulárnější aplikace pro sledování spánku s Apple Watch. Stěží by mohla být jednodušší: má tlačítko pro začátek, konec a spánkový graf. Podobně jako většina spánkových aplikací poskytuje data aplikaci Zdraví a automaticky sleduje spánek, pokud je zapnuta v aplikaci iPhonu.

  Pillow

  Krásně designovaná aplikace Pillow využívá na sledování spánkových cyklů kombinaci pohybů, zvuků a srdečního tepu. Máte dvě možnosti: automatické sledování spánku znamená, že musíte mít Apple Watch neustále na ruce, manuální režim vám umožní sledovat spánek s iPhonem poblíž vašeho polštáře a zaznamenávat pohyby a zvuky.

  Jako většina spánkových aplikací i Pillow nabízí analýzu spánkových cyklů a možnost chytrého probuzení (v nejvhodnější fázi cyklu). Prémiová verze doplňuje základní funkce o nahrávání zvuku, porovnávání spánkových cyklů, poznámky o spánku, režimy zdřímnutí, výběr zvuku budíku, hudbu na spaní a možnost data exportovat.

  Sleep Watch

  I když Sleep Watch nevyžaduje k analýze spánku iPhone, některé údaje jsou dostupné jenom na iPhonu. Aplikace nabízí automatické sledování spánku (nemusíte stisknout žádné tlačítko před spaním) a také sleduje kvalitu spánku na základě vašeho srdečního tepu, počítajíc průměrnou frekvenci a odchylky.

  Aplikace analyzuje zpomalení srdečního tepu, která podle vývojářů aplikace odpovídají hlubšímu spánku. Kromě obvyklého denního shrnutí a tendencí Sleep Watch ukazuje také procento dosáhnutí vašeho ideálního průměru pro tři dny.

  Aplikace vás také informuje o míře odpočinutí a rytmu vašich spánkových cyklů.

  AutoSleep

  S hodnocením 4,7 hvězdiček nepochybně stojí za povšimnutí i aplikace AutoSleep. Jak již název napovídá, funguje zcela automaticky, před usnutím nemusíte nic zadávat. Sledování spánku je poměrně přesné, protože využívá různá vstupní data, jako pohyb hodinek, telefonu i srdeční tep. Analýzu dat si můžete prohlédnout na iPhonu a také v Apple Watch. Autoři aplikace nabízí také AutoWake, chytrý haptický alarm pro vaše hodinky. Vzbudí vás jemným ťukáním na zápěstí během nejlehčích nebo středních fází spánku 15 nebo 30 minut před nastaveným časem buzení.

  Beddit Sleep Monitor

  Finská společnost Beddit, kterou v roce 2017 koupil Apple, nabízí jedno z nejlepších řešení pro sledování spánku. Je to jediná aplikace v našem seznamu, která vyžaduje použití externího senzora – pásek, který si umístíte pod prostěradlo. Sleduje délku vašeho spánku, srdeční tep, dech a chrápání, teplotu a vlhkost v místnosti. To všechno synchronizuje s aplikací Zdraví, aplikací Beddit a Apple Watch. Po analýze vašeho spánku vám aplikace také může doporučit zdřímnutí během dne. Nedávno vydaná verze Sleep Monitor 3.5 může být dlouho očekávaným znamením, že rok 2019 bude rokem, kdy se z Cupertina dozvíme zásadní sdělení ohledně spánku.

  Jakou aplikaci na sledování spánku používáte?