Vše o funkci Aktivní rohy na Macu a iPadu

iPadOS 13.3 přidává funkci Aktivní rohy, která funguje podobně jako na Macu. Klepnutím a přidržením v každém ze čtyř rohů iPadu můžete aktivovat automatické akce. Zde je návod, jak funkci nastavit a používat.

Pokud je váš Mac jako ten náš, děje se na něm spousta věcí, všude je spousta otevřených oken a ikon. Pokud chcete mít na iPadu pořádek nebo jen rychle přejít k jiné práci, můžete se proklikat nebo použít klávesové zkratky. Věděli jste, že k mnoha speciálním funkcím Macu máte přístup jediným pohybem zápěstí?

Je to možné díky skryté funkci zvaná Hot Corners. Klíč k odemknutí Aktivních rohů najdete v předvolbách systému, buď v podokně Plocha a spořič, nebo v podokně Mission control. V jakémkoli podokně klikněte na tlačítko Aktivní rohy a nastavte si je.

Dialog Aktivní rohy zobrazí rozbalovací nabídku pro každý ze čtyř rohů obrazovky. V každé nabídkce můžete vybrat požadovanou akci: co se stane, když přesunete kurzor do tohoto rohu. Výchozí možnost – spojovník – znamená, že se nic nestane. Zde je vysvětlení pro každou akci.

Spustit spořič obrazovky

U dnešních plochých LCD obrazovek není spořič obrazovky nutný proto, aby zabránil vypálení obrazu, ale skrývá obsah obrazovky a váš Mac přizpůsobuje. Tento aktivní roh okamžitě zobrazí spořič obrazovky a přepíše nastavení, jak dlouho musí Mac zůstat nečinný, než se spořič obrazovky zapne (to nastavujete v Systémové předvolby> Plocha a spořič > Spořič obrazovky, v rozbalovací nabídce Spustit po ).

Vypnout spořič obrazovky

Pokud normálně máte spořič obrazovky nastaven tak, aby se automaticky zapnul po pár minutách, může se stát, že byste jej raději chtěli zrušit. To se může stát například při analýze složitého textu nebo při přemýšlení o tom, co napsat. Chcete-li spořič obrazovky dočasně zakázat, použijte aktivní roh Zakázat spořič obrazovky.

Mission control

Pomocí aktivního rohu zobrazíte ptačí perspektivu na všechna otevřená okna vašeho Macu. Jakmile jste v Mission Control, můžete se překliknout do kteréhokoliv okna. V Mission Control můžete také nastavit „plochy“ – pohled, který obsahuje pouze okna z aplikací, které jsou této ploše přiřazeny. Klikněte na znaménko plus v pravém horním rohu a poté přetáhněte okna nahoru do nové plochy. Kliknutím na plochu se do ní přepnete.

Okna aplikací

Chcete-li zobrazit přehled všech otevřených oken pro konkrétní aplikaci, i tady vám poslouží aktivní roh. V tomto zobrazení uvidíte miniatury všech otevřených oken v aktuální aplikaci. U některých aplikací se v dolní části zobrazení zobrazí také miniatury nedávno otevřených dokumentů. Klepnutím na libovolnou miniaturu se na ni přepnete.

Plocha

Pokud ukládáte dokumenty pro aktuální projekty na ploše, oblíbíte si aktivní roh, který zobrazí plochu. Odsune všechna otevřená okna a umožní vám se soustředit na ikony na ploše. Po přepnutí na aplikaci se okna vrátí.

Dashboard

Dashboard obsahuje několik základních widgetů, jako jsou hodiny a kalkulačka. Apple neaktualizoval Dashboard už několik let a vývojáři už pro něj nevytvářejí widgety, takže asi nestojí za to se jím zabývat. Využijte své aktivní rohy lépe!

Oznamovací centrum

Na ikonu Oznamovacího centra v pravém horním rohu panelu nabídek můžete snadno kliknout, nestojí za to mu tedy obětovat jeden aktivní roh. Oznamovací centrum má dva pohledy: Dnes a Oznámení. Pohled Dnes zobrazuje stavové informace a lze jej snadno přizpůsobit; stačí dole kliknout na tlačítko Upravit. Chcete-li v Oznámeních zobrazit oznámení aplikace, přejděte do části Předvolby systému> Oznámení, vyberte aplikaci a poté zaškrtněte políčko V oznamovacím centru.

Launchpad

Máte rádi iOS a jeho systém zobrazování ikon aplikací na jedné obrazovce? Když přiřadíte Launchpadu k aktivnímu rohu, můžete tak usnadnit otevírání aplikací v Macu. Je navržen tak, aby vypadal a fungoval jako domovská obrazovka na iPadu nebo iPhonu – spustíte jej kliknutím na aplikaci. Chcete-li zobrazit více aplikací, posuňte se vodorovně – na trackpadu přejeďte dvěma prsty a s myší Apple Magic Mouse přejeďte jedním prstem po povrchu myši.

Uspat monitor

Tato možnost zaujme ty, co chtějí šetřit energii. Přesuňte kurzor do do přidruženého aktivního rohu a obrazovka okamžitě přejde do režimu spánku a spotřebovává méně energie než spořič obrazovky. Tato funkce vám umožní přepsat posuvník „Vypnout displej po“ v Předvolbách systému> Úspora energie.

Chcete-li tyto speciální pohledy ukončit, přepněte na jinou aplikaci, stiskněte klávesu Escape, znovu umístěte kurzor do aktivního rohu nebo pohněte myší.

Pokud zjistíte, že aktivní roh spouštíte omylem, zkuste přidat modifikační klávesu, takže akce se aktivuje pouze tehdy, když je kurzor v rohu a zároveň stisknete klávesu. Chcete-li to nastavit, otevřete dialog Aktivního okna, otevřete rozbalovací nabídku rohu a stiskněte klávesu (Shift, Control, Option nebo Command). V nabídce se zobrazí symbol vybrané klávesy. Držte ji stisknutou a vyberte požadovanou akci.

Nejlepší způsob, jak nastavit vaše aktivní rohy, záleží na tom, jak Mac používáte. Naše oblíbené jsou Spořič obrazovky, protože se jedná o rychlé přepsání nastavení spořiče obrazovky, a Plocha, protože odstraňuje nepořádek na obrazovce, který brání komfortnímu používání plochy.

Nastavte na svém iPadu Aktivní rohy

Otevřete v iPadu aplikaci Nastavení a poté postupujte podle těchto kroků a nastavte Aktivní rohy.

  • Vyberte Zpřístupnění.
  • Vyberte možnost Dotyk.
  • Klepněte na AssistiveTouch.
  • Přejděte dolů a vyberte Aktivní rohy.
  • Poté vyberte akce pro každý ze čtyř rohů, nebo můžete také vybrat akce pro jeden roh nebo pro dva.

Uvidíte mnoho možností, od otevření Docku přes restartování iPadu až po otevření Spotlight.

Používejte Aktivní rohy na iPadu

Jakmile nastavíte své rohy, stačí klepnout na roh, který provádí vybranou akci.

Pokud zjistíte, že vám nevyhovuje doba, po kterou musíte kurzor držet na místě, můžete ji upravit.

Vraťte se zpět do Nastavení> Zpřístupnění> Dotyk> AssistiveTouch, kde jste nastavili Aktivní rohy Corners. Hned pod tímto nastavením můžete změnit počet sekund pomocí tlačítek plus a mínus.