Nenechte se rozptylovat – Zlepšete svou koncentraci pomocí techniky Pomodoro

  Máte pocit, že jste často rozptýlení a neproduktivní? Využijte iPhone a techniku Pomodoro, abyste se mohli lépe soustředit na důležité úkoly.

  V předchozí části této série o tom, jak se nenechat rozptylovat a nastavit si rámec pro produktivní práci, jsme se zaměřili na vytvoření klidného, efektivního a minimalistického pracovního prostředí na Macu. Váš pracovní nástroj je tak dokonale optimalizován pro soustředěnou práci.

  Jenomže jak všichni víme, nebo alespoň tušíme, největšími nepříteli své produktivity jsme my sami. Je totiž velký rozdíl v tom, zaměstnávat se různými úkoly a vytvářet nějakou přidanou hodnotu. První typ práce můžeme přirovnat k srovnávání sponek na papír podle velikosti, barvy a použití nebo k přemísťování židlí na Titanicu. Proč tyto úkoly děláme a dáváme jim přednost před skutečnou prací? Protože jsou víceméně snadné, máme dostatek kompetence a dovedností, abychom je úspěšně dokončili. Díky své jednoduchosti nevyžadují naši plnou mentální kapacitu a možná jsou i nudné, proto není problém je střídat nebo dělat více věcí naráz.

  Platí to i opačně, při multitaskingu si přirozeně vybíráme jednoduché úkoly. Druhým typem úkolů jsou ty, které jsou důležité, vytváří hodnotu a mají zásadní význam. Není žádným překvapením, že ty jsou obtížné, dokonce se možná nachází těsně za hranicí našich aktuálních schopností, vědomostí nebo dovedností. Tyto úkoly vyžadují intenzivní koncentraci a dostatek času. Jak vytvořit bezpečné místo a čas pro důležitou, hluboce koncentrovanou práci? Pomocí techniky Pomodoro.

  Rajče přichází na pomoc

  Pamatujete si kuchyňské časovače ve tvaru rajčete, vajíčka nebo čajníku? Když pečete koláč, nastavíte je na čtyřicet minut a můžete odejít a vrátit se, až je upečen. Technika Pomodoro je založena na starém dobrém časovači v moderním přepracování od Francesca Cirilla z 80. let. Metoda spočívá ve střídání intenzivní práce s krátkými časovými úseky k odpočinku. Časové bloky určené k práci se nazývají „Pomodoro“ a obvykle trvají 20 nebo více minut. Rozhodnete se pro úkol, který je potřeba splnit. Nastavíte si časovač a pracujete na úkolu a nenecháte se rozptylovat. Původní systém byl nastaven na 4krát 25 min. a 5 min. a pak následovala delší 30minutová pauza. Časem a nabytými zkušenostmi si můžete délku „Pomodoro“ úseku přetáhnout na 40 nebo i 60 minut. Působí to jednoduše, ne?

  Tak snadné to není. Soustředit se na jeden úkol 20 minut je pro začátečníky téměř nemožné. Když jsem poprvé tuto techniku vyzkoušela, vydržela jsem čtyři Pomodoro intervaly a pak jsem ležela v posteli s příšernou bolestí hlavy po celý zbytek dne. Ale za ty dvě hodiny soustředěné práce jsem toho udělala více než za tři běžné pracovní dny. Možná trochu přeháním, ale koncentrace je vzácná a svět plný rozptýlení, ve kterém žijeme, nepřipravuje naše mozkové závity na soustředěnou práci. Výsledky jsou úžasné: pokud se donutíte ke koncentrované práci místo toho, abyste plýtvali energií na nižší, méně náročné úkoly, budete přibližně dvojnásobně produktivnější.

  Profi tip: Nepokoušejte se zaplnit celý den Pomodoro úseky, pokud se nechcete přepracovat. Věnujte jim půlden a druhou polovinu dne můžete strávit plněním nutných úkolů, které nevyžadují vaši celou mentální kapacitu.

  Pomodoro aplikace

  Na těchto aplikacích není nic komplikovaného. Stáhnete si je, nastavíte si cílový počet Pomodoro bloků za den, přizpůsobíte si jejich délku a je to, můžete začít. Virtuální aplikace napodobuje svůj fyzický protějšek – zobrazuje časovač, který můžete podle potřeby pozastavit.

  PomoDone

  Profesionální řešení nabízí více funkcí než běžný časovač: ikonku na liště a integraci s oblíbenými systémy pro spravování úkolů, jako jsou Asano, Evernote nebo Trello. Týdenní zkušební období a předplatné od 2 € na měsíc. Pro macOS i iOS.

  Focus Keeper

  Jedna z těch jednoduchých, příjemných aplikací, které plní svůj cíl. Můžete si přizpůsobit zvuky, nastavení, widget zobrazení Dnes a délku bloků. Líbí se nám připomínka začít používat aplikaci, která pomáhá odstartovat pracovní den s tím správným mentálním rozpoložením. Pro iOS, 49 Kč.

  Focus Booster

  Tato aplikace nemá tlačítko pro zastavení nebo přeskočení bloku, protože to je v rozporu s hlavním principem původní metody. Zkušební doba 30 dní, bezplatné předplatné pro 20 sezení měsíčně a předplatné od 2,99 $ měsíčně, tedy 200 sezení měsíčně.

  Be Focused Pro

  Be Focused je považována za jednu z nejlepších aplikací v této oblasti. Je dostupná ve verzi pro macOS i iOS. Hlavní funkcí, kterou mnohé jiné aplikace nemají, je možnost nastavení specifického úkolu pro Pomodoro interval, což z ní dělá profesionální nástroj pro organizování vaší práce. Aplikace také nabízí několik možností přizpůsobení (délka a počet intervalů), statistiky a sledování. Verze pro macOS vychází na 129 Kč.

  Profi tip: Pokud se chcete podívat na další aplikace (jsou jich stovky), které využívají techniku Pomodoro, stačí vyhledat v App Storu heslo časovač, fokus nebo pomodoro.

  Forest

  Váš iPhone patří k největším zdrojům rozptýlení. Pokud chcete metodu Pomodoro zkombinovat s ekologií, stáhněte si aplikaci Forest app s mottem „Stay focused, stay present“. Princip je jednoduchý: soustředěná práce nechává růst strom (10 až 120 minut). Pokud se dotknete iPhonu a otevřete jinou aplikaci, strom zemře. Pokud odoláte pokušení, získáváte virtuální peníze, za které pak můžete zasadit skutečné stromy. Je to výhra jak pro vaši práci, tak pro planetu.

  Používáte techniku Pomodoro? Která aplikace je vaše nejoblíbenější?