Zajímavé je, že i největší „odborníci na kyberbezpečnost“ zapomínají zakrýt mikrofon. Většina z nás se více děsí toho, že budeme viděni, než že budeme slyšeni. Když se nad tím zamyslíte, naslouchající ucho může přes notebook zachytit mnoho citlivých informací. A tento problém Apple vyřešil tím, že do svých nejnovějších zařízení zabudoval čip T2.
Apple o čipu T2 říká:
Apple T2 Security je druhá generace čipu navrženého společností Apple přímo pro Mac. Rozšiřuje možnosti Macu tím, že obsahuje integrované, nově navržené verze několika řadičů, které se v dřívějších verzích nacházely jinde v Macu, například řadič pro správu systému, obrazový signálový procesor, řadič zvuku a řadič SSD.
Čip T2 například umožňuje lepší zabezpečení, protože obsahuje koprocesor Secure Enclave, který bezpečně uchovává data funkce Touch ID a slouží jako základ šifrovaného úložiště a zabezpečeného spouštění. A obrazový signálový procesor čipu T2 ve spolupráci s kamerou FaceTime HD lépe mapuje odstíny, přesněji ovládá expozici a umí pro účely rozpoznávání obličejů automaticky dolaďovat expozici a vyvažovat bílou.
Čip Apple T2 Security mají tyto Macy:
- iMac Pro
- Mac mini z roku 2018
- MacBook Air z roku 2018 nebo novější
- MacBook Pro z roku 2018 nebo novější
V dokumentaci nových MacBooků Air lze najít drobnou informaci, která může být v tomto ohledu zásadní:
Toto odpojení je implementováno pouze v hardwaru, a proto brání jakémukoli softwaru, dokonce s oprávněním root nebo kernelu v macOS a také softwaru na čipu T2, zapojit mikrofon, když je víko zavřeno.
Jak je to ale během provozu?
Počínajíc macOS Mojave zabraňují Macy všem aplikacím používajícím AVFoundation API získávat data z mikrofonu nebo kamery bez vašeho souhlasu. Při prvním otevření aplikace, která chce získat přístup k tomuto hardwaru, systém zobrazí výzvu k povolení.
Chcete-li aplikaci udělit přístup ke kameře nebo mikrofonu, klikněte na OK. Pokud tato aplikace pochází od ověřeného vývojáře a podporuje Mojave, můžete jí udělit přístup a už o tom nepřemýšlet.
Tím, že Apple přinesl v macOS Mojave uživatelům možnost spravovat povolení pro kameru a mikrofon, výrazně zvýšil naši bezpečnost. Je důležité podotknout, že tato funkce vyžaduje, aby aplikace používaly AVFoundation API od Applu a byly kompilovány s macOS Mojave 10.14 SDK.
Udělená nebo zamítnutá oprávnění můžete spravovat také později v Předvolbách systému.
- V nabídce Apple vyberte Předvolby systému.
- Klikněte na ikonu Zabezpečení a soukromí.
- Klikněte na kartu Soukromí v horní části.
- Ve sloupci vlevo klikněte na Kamera nebo Mikrofon a upravte oprávnění aplikací.
- Zaškrtněte políčko u aplikací, jimž chcete povolit přístup k mikrofonu nebo kameře.