Funkce Lidé – Skvělý a snadný způsob, jak třídit fotky na iPhonu a iPadu

  Jedním z nejpohodlnějších způsobů, jak si zorganizovat fotky na svém zařízení, je nechat zařízení udělat to za vás. Nebo přesněji algoritmy umělé inteligence, které jsou součástí operačního systému. Využijte tuto skvělou možnost a nechte svůj iPhone nebo iPad roztřídit fotografie podle vašich nejoblíbenějších námětů – lidí, se kterými rádi trávíte čas.

  Aplikace Fotky v iOS, iPadOS a macOS rozpoznává tváře lidí na vašich fotkách a seskupuje je do různých automatických alb, včetně alba Lidé. Používá vyspělé algoritmy ke skenování všech fotografií a díky strojovému učení nejen rozpoznává na fotkách lidi, ale dokáže identifikovat stejnou osobu na více fotografiích. Stejně jako u Facebooku tyto algoritmy nefungují vždy dokonale (zatím), ale je velmi snadné případné chyby napravit. Služba Fotky na iCloudu navíc průběžně aktualizuje album Lidé na všech vašich zařízeních, která splňují minimální požadavky na systém: iOS 11, iPadOS 13 nebo macOS 10.13. (Na všech zařízeních musíte být přihlášeni pod stejným Apple ID.) Podívejme se spolu na to, jak funkce Lidé funguje, jak zobrazit své oblíbené lidi, jak jim přiřadit jméno, odstranit nebo opravit chybně určená jména a skrýt lidi, které už nemáte moc chuť vidět.

  Proč používat album Lidé

  Proces rozpoznávání lidí, míst a objektů na vašich fotografiích na iPhonu nebo iPadu je automatický. Fotky, na kterých jsou automaticky rozpoznané osoby, se sbírají do alba Lidé. Pak je jen na vás, co budete s tímto albem dělat. Můžete jej ignorovat a předstírat, že v aplikaci Fotky není, nebo můžete využít jeho výkonných funkcí k usnadnění a zpříjemnění práce s fotografiemi, zejména vyhledávání. Pokud přiřadíte k nalezeným tvářím jména, budete moci ve Fotkách pomocí inteligentního vyhledávání najít obrázky s více označenými lidmi. Můžete dokonce kombinovat vyhledávání lidí s položkami rozpoznanými algoritmy, jako jsou například zvířata, takže můžete kupříkladu vyhledávat fotografie svého přítele a jeho kočky. To zní dobře, nemyslíte? Začněme tedy pěkně od začátku.

  Jak zobrazit přátele v albu Lidé

  Jste připraveni podívat se na důležité osoby ve svém živote a začít využívat výhody alba Lidé na iPhonu nebo iPadu? Není nic jednoduššího.

  • Na iPhonu nebo iPadu otevřete aplikaci Fotky.
  • Klepněte na kartu Alba.
  • Klepněte na album Lidé.
  • Klepněte na osobu nebo tvář, u které chcete zobrazit sbírku fotek.

  Sbírky jednotlivých lidí nabízí krátký videofilm, shrnutí fotografií a úplnou sbírku všech fotografií, na kterých se daná osoba nachází. Film si můžete prohlédnout stisknutím tlačítka Přehrát. Pozor ale na automaticky přiřazenou hudbu, někdy to může být docela šok. Pokud se vám nelíbí, můžete hudební stopu snadno změnit v editoru níže. Zde můžete upravit délku filmu (na krátkou, střední nebo dlouhou) i hudbu (vyberte si z těchto stylů: snová, sentimentální, něžná, oddychová, veselá, povznášející, výpravná, párty nebo extrémní), ale pokud byste chtěli provést další úpravy, budete muset video exportovat do Vzpomínek.

  Jak přiřadit k tváři jméno

  Chcete, aby se v albu zobrazovalo více lidí? Pro lepší přehled ve fotkách přiřaďte jména k tvářím, které se nejčastěji opakují. Fotky inteligentně navrhují jména lidí z vašich kontaktů, ale můžete je zadat i ručně.

  Jméno přiřadíte k tváři takto:

  • V albu Lidé klepněte na tvář, kterou chcete pojmenovat. 
  • Nahoře na obrazovce klepněte na Přidat jméno.
  • Vyberte jméno nebo ho napište. Pokud máte iOS 11 nebo novější, klepněte na Další.
  • Klepněte na Hotovo.

  Jak změnit miniaturu tváře určité osoby

  Aplikace Fotky ke každému člověku, kterého rozpozná, automaticky přiřadí miniaturu. Někdy nemusí být miniatura tou nejlepší fotkou daného člověka. Pokud chcete jako miniaturu použít jinou fotku, můžete ji změnit na obrazovce s fotkami daného člověka.

  • Klepněte na člověka v albu Lidé.
  • Klepněte na Vybrat.
  • Klepnutím na Zobrazit tváře zvýrazníte na fotkách tváře.
  • Klepněte na fotku, kterou chcete použít.
  • Klepněte na tlačítko sdílení a pak na Nastavit jako titulní fotografii.

  Oblíbení lidé

  V albu Lidé určitě budete mít spoustu přátel a členů rodiny. Abyste se k nim snáze dostali, můžete si lidi, které si zobrazujete nejčastěji, přidat do oblíbených. Stačí otevřít album Lidé a klepnout na ikonu srdíčka u lidí, které chcete přidat do oblíbených. Pokud chcete do oblíbených přidat více lidí najednou, klepněte na Vybrat, klepněte na tváře všech lidí, které chcete přidat, a potom v dolní části alba Lidé klepněte na Přidat do oblíbených. Pokud chcete u někoho zrušit označení jako oblíbeného, postupujte stejným způsobem.

  Jak opravit špatně přiřazená jména

  Pokud si ve sbírce nějakého člověka všimnete fotky, která tam nepatří, můžete ji odebrat. Postupujte takto:

  • Klepněte na album Lidé > Vybrat a potom klepněte na člověka, od kterého chcete odebrat fotky.
  • Klepnutím na Zobrazit tváře zvýrazníte na fotkách tváře.
  • Klepněte na všechny fotky, které k tomuto člověku nepatří.
  • Klepněte na tlačítko sdílení a pak na Jiná osoba.

  Pokud máte zařízení s 3D Touch, můžete déle stisknout fotku, která tam nepatří, a potáhnutím nahoru zobrazit tlačítko Jiná osoba.


  Jak vymazat profil osoby z alba Lidé

  Pokud jste se s někým ze svých přátel nerozešli v dobrém a nemáte chuť dívat se na jeho tvář, pokaždé když otevřete album Lidé, žádný problém. Jejich profil můžete jednoduše vymazat.

  V aplikaci Fotky klepněte na kartu Alba.
  Klepněte na album Lidé.
  Klepněte na Vybrat v pravém horním rohu.
  Vyberte profil, který chcete vymazat.
  Klepněte na Odstranit v levém dolním rohu.
  Klepnutím na Odstranit z alba Lidé potvrdíte, že chcete odstranit celý profil dané osoby.

  Vymazaný profil zmizí z vašeho alba Lidé, ale fotky dané osoby se nevymažou, museli byste to udělat ručně. Odstranění profilu si dobře rozmyslete, protože nový profil nemůžete vytvořit v aplikaci Fotky na iPhonu nebo iPadu, jenom ve stejné aplikaci na Macu.