Jak vymazat soubory a ušetřit místo v úložišti na Macu

  Přechod ze starého souborového systému HFS+ na nový formát Apple File System (APFS) přinesl do života uživatelů mnoho různých výhod. Spolu s novou funkcí Atomic Safe-Save, zálohováním a klonovanými soubory se objevila také záhadná temná hmota nazývaná místní snímky.

  Snímky urychlují a zefektivňují bezpečnostní zálohy. Dříve trvala tvorba záloh dlouho, protože systém musel procházet každou jednu věc, která se oproti poslední záloze změnila. Tento problém vyřešila funkce Snímky, která v podstatě dovoluje souborovému systému udělat snímek sebe samého jenom ke čtení.

  V praxi to znamená, že je tu jeden soubor. Systém se čas od času na soubor podívá a udělá si snímek. Tyto snímky zahrnují všechny změny, které se u souboru odehrály, čímž zrychlují jejich obnovu. Jelikož místní snímky nejsou duplikáty souborů, zabírají i méně místa – v podstatě jsou to malé záznamy o změně.

  To však neznamená, že uložení těchto změn nemůže časem lehce zaplnit spoustu úložného prostoru. Jako uživatel tyto místní snímky vidět nemůžete, proto to porovnání s temnou hmotou. Jestliže zjišťujete informace ve správci úložiště na Macu, macOS místní snímky do výpočtu nedává, to však neznamená, že váš SSD nebo pevný disk není plný.

  Je to proto, že systém se o snímky stará automaticky. Jestliže máte trochu volného místa, systém dělá snímky tak dlouho, dokud jej nemáte zcela plné. Když je nějaký prostor potřeba, systém automaticky místo uvolní a maže snímky postupně od nejstaršího.

  Všechno funguje bezchybně a hladce. Přestože do systému hluboko integrovaný Finder si se snímky poradí, méně integrované programy třetích stran občas ne. Může se tak stát, že na disku vidíte dostatek volného místa, ale při pokusu o instalaci vám aplikace hlásí plnou paměť. Je to právě proto, že konkrétní aplikace neumí správně pracovat s místními snímky.

  Pokud se chcete zbavit temné hmoty ve svém operačním systému, můžete to udělat také ručně. Potřebujete k tomu jen aplikaci DaisyDisk, což je jedna z nejlepších dostupných aplikací pro správu úložiště.

  Po stažení a instalaci nejnovější verze nemusíte dělat nic, DaisyDisk automaticky zjistí a zobrazí všechny soubory a zabrané úložiště. Vyberte nabídku skrytého prostoru a potom přetáhněte položku čistitelného prostoru do kolektoru v levém dolním rohu. Stiskněte tlačítko Odstranit a užívejte si nově uvolněné místo na disku.

  Musíme však dodat, že byste soubory neměli mazat pravidelně, protože snímky mají svůj význam a jsou vám k užitku. Zároveň jsou perfektním způsobem využití volného úložiště vašeho počítače. Provedení výše uvedeného procesu se doporučuje pouze v případě, že některá z aplikací má potíže s nalezením dostatku volného místa na disku.

  Stáhněte si DaisyDisk z App Storu (Mac – 249 Kč)