Chraňte heslem složky na svém Macu

  I když je šifrování Maců bezkonkurenční, opatrnosti není nikdy příliš a někdy je potřeba trochu vyšší zabezpečení.

  Než začnete zaheslovávat všechny složky, musíme vás upozornit, že následující tip je trochu pokročilejší, takže si raději dvakrát rozmyslete, než jej začnete používat.

  Pokud chcete dát šanci ochraně heslem, měli byste si vybrat heslo, které si snadno zapamatujete, a nesmazat zdrojovou složku, dokud se neujistíte, že jste správně provedli všechny kroky.

  Pro šifrování a ochranu heslem otevřte nástroj Disk Utility a vytvořte obraz (image) složky. Stačí následovat tento návod:

  • postupujte podle pokynů v části Aplikace> Nástroje> Disková utilita
  • nebo spusťte nástroj Disková utilita pomocí funkce Spotlight Search

  Po otevření programu Disková Utilita vyberte položku

  • Soubor> Nový obraz> Obraz ze složky… a vyhledejte složku, kterou chcete zašifrovat

  V následujícím okně můžete vše nastavit:

  • Uložit jako: název obrazu, doporučuje se vybrat jiný než název zdrojového souboru
  • Značky: můžete přidat tagy
  • Kam: cíl pro uložení obrazu
  • Šifrování: můžete zvolit 128- nebo 256bitové šifrování, 128 je rychlejší, ale méně bezpečné, avšak 256 je o něco pomalejší, ale bezpečnější

  Po výběru typu šifrování se objeví vyskakovací okno, kde můžete nastavit požadované heslo. Znovu zdůrazňujeme: je důležité nastavit heslo, které si budete pamatovat.

  Ve formátu obrazu byste měli zvolit pouze pro čtení nebo čtení a zápis v závislosti podle vašich záměrů.

  Po uložení se spustí nástroj Disková Utilita pro vytvoření obrazu souboru. Po dokončení vyhledejte soubor v aplikaci Finder (v cílové složce) a dvakrát na něj poklepejte. V pop-up okně zadáte vybrané heslo. Můžete také zvolit Keychain, abyste si své heslo uložili, ale neměli byste to dělat, protože pak by byl celý proces zbytečný.

  Otevře se vybraná složka, na ploše se zobrazí obraz a bude také na bočním panelu nástroje Finder.

  Pokud jste nastavili možnost pro čtení, můžete zkontrolovat pouze jeho obsah, pokud jste zvolili čtení a zápis, můžete jeho obsah volně měnit. Chcete-li chránit své soubory, musíte vysunout připojený disk tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu a vyberete „Eject disk“ nebo stisknete ikonu pro odpojení na postranním panelu Finderu.

  Je třeba věnovat pozornost třem důležitým bodům:

  • Vždy si pamatujte heslo, které jste si vybrali.
  • Protože výše uvedená metoda vytvořila obraz souboru, zdrojová složka zůstane nedotčena. Což znamená, že pokud ji z počítače neodstraníte, zůstane přístupná bez hesla. Před odebráním zdrojové složky z počítače se ujistěte, že její obraz funguje.
  • A protože mluvíme o virtuální diskové jednotce, když zavřete okno Finderu, který jste použili pro procházení obsahu složky, neznamená to, že vaše soubory jsou v bezpečí. Pro ochranu heslem musíte po použití vysunout disk.